Özlem Gürses kimdir, muhalif gazetecilerin en önemlilerinden biri kabul edilen Özlem Gürses'in hayatının sık sık araştırıldığına şahit olmaktayız. Bunun sebebi kendisinin yer yer sert çıkışlar yapması, yer yer eleştiri alması, fakat her şeye rağmen görüşlerini gizlememesi ve asla düşüncelerinden geri adım atmaması.

Yirmi beş yılı aşkın bir kariyere sahip olan Özlem Gürses Halk TV görevinin ardından daha çok YouTube hesapları üstünden ve bazı interaktif programlar vasıtasıyla karşımıza çıkıyor. Yine de kendisi görüşlerini kamuoyuna aktarmaya ve edindiği bilgileri filtrelemeden paylaşmaya devam ediyor.

Şebnem Ferah geri dönüyor Şebnem Ferah geri dönüyor

Peki ünlü gazeteci Özlem Gürses kimdir? Kendisi hangi gazetede yazıyor, hangi gazetelerde ve kanallarda çalıştı? Evli mi, çocuğu var mı? Özlem Gürses hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Özlem Gürses Kimdir?

Tam ismiyle Saniye Özlem Gürses, 18 Ağustos 1970 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Anne tarafından aslen Gürcü, baba tarafından aslen Kırşehirlidir. Özlem Gürses Ömer Lütfi Gürses isimli bir profesörün kızıdır.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara'nın en iyi okullarından TED Ankara Koleji'nde tamamlayan Özlem Gürses, çocukluğundan bu yana zekasıyla öne çıkan birisiydi. Bu sayede de lise mezuniyetinin ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi'ni kazandı ve Şehir Bölge Planlama eğitimi almaya başladı.

Özlem Gürses Kimdir (4)

Bu bölümü yüksek şeref öğrencisi olarak bölüm birincisi tamamlayan Özlem Gürses, böylece ODTÜ Mimarlık bölümüne yatay geçiş yaptı. Mimarlık Tarihi alanında yüksek lisans eğitimi aldı.

Ancak eğitimi devam ederken bir trafik kazası geçiren Özlem Gürses, kaza sonucu bir bacağının diğerinden daha kısa olduğunu aktarmıştır. Olayın ardından İstanbul'a taşındı ve kariyerini farklı bir alanda sürdürmeye karar verdi: medya.

Özle Gürses Hayatı ve Kariyeri

1997 yılında ATV haber muhabiri olarak işe başlayan Özlem Gürses, sonrasında Star TV'de "Gece Hattı" ve "Kırmızı Koltuk" isimli programların sunumunu gerçekleştirdi. Bu yıllarda NTV için "Mimarlık ve Yaşam" belgeselini hazırlayarak yetkin olduğu alanda da çalışmalar yaptı. CNN Türk için de "Yeşil Ekran" isimli bir belgesele imza attı.

Sonrasında kariyerine Habertürk TV'de devam eden Özlem Gürses, burada 20. Saat, 13 Ajansı, Bildiğin Gibi Değil, Burası Haftasonu, Habertürk Gündem gibi programları hazırladı ve sundu.

Habertürk TV macerası sonrası bir risk alan ve eski kanallardan Kanal 1'e geçen Özlem Gürses, burada da hem haber servisi müdür yardımcısı hem de ana haber spikeri olarak çalıştı, Özlem Gürses yıllarında ana haber bülteninin reytingleri büyük oranda artış gösterdi.

Özlem Gürses Kimdir (3)

Aynı kanalda "Özlem Gürses ile Bakış" isimli bir programı da hazırladı ve sundu. Kendisinin hazırladığı ve sunduğu programlar arasında SkyTürk'te yayınlanan "Özlem Gürses ile Çizgi Dışı", FOX TV'de yayınlanan "Affetsen" gibi programlar da yer almaktaydı bu yıllarda.

Türkiye'de medyanın değişim göstermeye başlamasıyla birlikte farklı bir yoldan gitmeyi tercih eden Özlem Gürses, 2013 yılında Uğur Dündar'ın liderliğinde kurulan ArtıBirTV'ye geçiş yaptı. 2013-2020 yılları arasında bu kanalda ana haber bültenini hazırladı ve sundu.

2020-2022 yılları arasında Halk TV'de çalışan Özlem Gürses, şu anda YouTube kanalı üstünden görüşlerini dile getirmektedir. Kanalının 480.000 abonesi bulunmaktadır. 

Gazeteci Özlem Gürses'in yazar kişiliğinin de bulunduğunu belirtmeliyiz. Sözcü Gazetesi'nde köşe yazıları yayınlanmış olan Özlem Gürses, ayrıca 2017 yılında Kronik Kitap'tan çıkan "Bazen Olmaz... Başarısızlık Hikayeleri" isimli bir kitabın da yazarıdır.

Özlem Gürses Eşi Kim?

Özlem Gürses evli mi sorusu kendisinin kariyeri sonrası en çok sorulan sorulardan biridir. Bu normal, nitekim televizyon kişiliklerinin hayatları kamuoyunca merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Özlem Gürses Kimdir 6

Özlem Gürses iki evlilik yapmıştır, ancak çok sorulan Özlem Gürses ilk eşi kimdir sorusunun cevabı bulunmamaktadır. Geçirdiği trafik kazasının ardından sekiz ay süren evliliği son bulmuştur.

İkinci evliliğini Mustafa Türkay Tatar ile yapan Özlem Gürses halen evlidir. Tıpkı eşi gibi ODTÜ mezunu olan Mustafa Türkay Tatar, İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinden mezundur. Yüksek lisansını ise İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde yapmıştır.

Çiftin ismi Uzay Tatar olan bir oğulları vardır. Robert Koleji mezunu olan Özlem Gürses'in oğlu Uzay Tatar, üniversite eğitimine Koç Üniversitesi'nde devam etmektedir.

Özlem Gürses Kaç Yaşında?

Özlem Gürses dünyaya 18 Ağustos 1970 tarihinde gelmiştir. Kendisi an itibariyle 53 yaşındadır ve yaklaşık 2.5 ay sonra 54 yaşına girecektir.

Özlem Gürses YouTube yayınlarından da gördüğümüz üzere yaşına göre oldukça genç gösteren birisidir.

Özlem Gürses nereli sorusunun cevabı ise Ankara. Kendisinin babası profesör ve Özlem Gürses doğduğunda döneminin akademi kenti Ankara'da çalışmaktaydı.

Özlem Gürses Kimdir (1)

Özlem Gürses Twitter Hesabı

Özlem Gürses her gazeteci gibi Twitter hesabını aktif bir şekilde kullanıyor. Kendisi buradan önemli anekdotlar paylaşıyor ve çıkacağı yayınların bilgilerini veriyor.

  • Özlem Gürses Twitter adresi OzlemGurses, kendisi bunun dışında diğer sosyal medya hesaplarını da kullanıyor.

Özlem Gürses YouTube adresi ÖzlemGürsesTV, Özlem Gürses Instagram adresi ise ozlemgurses.

Editör: Esra Şahin