AMED TV - ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) son dönemde özellikle gençler ve sigarayı bırakmak isteyenler arasında çok yaygın olan elektronik sigaralarda kullanılan 6-metil nikotin gibi nikotin alternatiflerinin nikotinin kendisinden daha etkili ve bağımlılık yapıcı olabileceğini duyurdu.

Bağımsız bilim insanları ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin kayıtlarında elektronik sigaralarda kullanılan nikotin alternatiflerinin nikotinden çok daha zararlı ve bağımlılık yapıcı olduğu ortaya çıktı.

Kene can almaya devam ediyor Kene can almaya devam ediyor

FDA konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da ortaya çıkan veriler nikotin benzerlerinin daha zararlı ve çok daha bağımlılık yapıcı olduğunu gözler önüne serdi. Bu tür maddeler ergen beyin gelişimini bozabilir ve gençlerin ilgisi, öğrenmesi ve hafızasını uzun vadede etkileyebilir" denildi. 

Bazı elektronik sigaralarda geleneksel nikotin kullanıldığı belirtilse de 6 metin nikotinin laboratuvarda yapıldığı vurgulandı. Öte yandan Reuters'ın haberinde bağımsız araştırmacıların notlarına da yer verilse de daha detaylı araştırmalar yapılması gerektiği de hatırlatıldı.

Kaynak: Haber Merkezi