AMED TV - Türkiye, kentlerin sürdürülebilirliğini artırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla büyükşehir belediyelerinde 'Akıllı Şehir Dairesi Başkanlığı', diğer illerde ve ilçe belediyelerinde ise 'Akıllı Şehir Müdürlüğü' kurulmasını öngören yönetmelik değişikliğini Resmi Gazete'de yayımlayarak yürürlüğe soktu.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, dünya nüfusunun yarısı şehirlerde yaşıyor ve 2050 yılına kadar bu oranın üçte ikiye çıkarak 6,5 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. BM, sürdürülebilir kalkınmanın, kentsel alanların inşa ve yönetim şeklini dönüştürmekle mümkün olduğunu belirterek, akıllı şehirlerin bu vizyona ulaşmada önemli bir rol oynayacağını ifade ediyor.

Akıllı şehirler, çevreyle uyumlu fiziksel, dijital ve insan sistemlerini kullanarak insanların yaşam kalitesini artıran; modern, rekabetçi, işlevsel ve sürdürülebilir bir gelecek sunan; gelişmiş yaşam teknolojileriyle desteklenen şehirlerdir.

Akıllı şehirler, hızlı kentleşmenin beraberinde getirdiği sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm sunmayı hedefliyor. Bu şehirler, daha verimli, sosyal, erişilebilir, eşitlikçi, teknolojik ve yaşanabilir bir gelecek vizyonuyla tasarlanıyor. Akıllı şehirlerin temel özellikleri arasında ücretsiz wi-fi, akıllı altyapı, temiz enerji, akıllı binalar, güvenlik, akıllı atık toplama ve dijital uygulamalar yer alıyor.

Diyarbakır’da son pazarlıklar yapılıyor Diyarbakır’da son pazarlıklar yapılıyor

Dünya genelinde Amsterdam, Barselona, Kopenhag gibi şehirler akıllı şehir uygulamalarıyla öne çıkmaktadır. Türkiye'de ise İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler bu alanda yatırımlar yapıyor. Akıllı şehircilik, doğal kaynakların verimli kullanılması, çevresel ayak izinin azaltılması, etkili karar verme mekanizmaları kurulması ve kamu hizmetlerinin daha verimli sunulması gibi birçok avantaj sağlıyor.

Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) orman yangınlarıyla daha etkin mücadele için geliştirdiği yapay zeka destekli "Karar Destek Sistemi", Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından düzenlenen yarışmada 1049 proje arasında "çevre" kategorisinde ikincilik ödülü kazandı.

Kaynak: Amedtimes