Dünyanın en büyük dijital yayın platformu konumundaki Netflix, yaklaşık on yıldır yapımcılık sektöründe de ismini duyurmuş vaziyette. Orijinal içerikleriyle oyunun kurallarını değiştiren Netflix, pek çok ülkede stüdyolara sahip. Bu stüdyolardan özellikle İspanya çok iyi işler ortaya çıkartıyor, bu da insanların Netflix İspanyol dizileri neler gibi sorularla karşımıza çıkmasının en büyük sebebi.

Netflix İspanyol Dizileri

Başlangıçta daha çok suç dizileriyle öne çıkan Netflix İspanya, sonrasında gerçek hayattan uyarlama dizilere de giriş yaptı ve bu alanda da başarılı oldu. Dolayısıyla bahsettiğimiz "en iyi Netflix İspanyol dizileri hangileri" sorusunu dünya genelinde milyonlarca vatandaş sürekli sormakta.

En iyi Netflix İspanyol dizileri şu şekilde listelenebilir:

 • La Casa De Papel
 • Asunta
 • Las Chicas Del Cable
 • Elite
 • El Chapo

Biz de bu yazımızda Netflix İspanyol dizileri hakkındaki sorularınıza ufak bir listeyle cevap verecek, sizlere seçtiğimiz beş İspanyol dizisini tanıtacak, diğer dizilerin de isimlerini vererek bir rehber oluşturmaya çalışacağız. İyi okumalar!

1.      La Casa De Papel (2017 – 2021)

Netflix Ispanyol Dizileri (1)

İspanyol dizileri Netflix için büyük önem taşımakta. İlgi çekici ortamlara ve iyi ambiyansa sahip olan bu diziler, dünya çapında büyük ilgiyle izleniyor. Bu ilginin başlangıcı ise La Casa De Papel ile oldu.

Unutulmaz soygun filmlerine bir saygı duruşunda bulunan, ancak tüm bu filmleri geride bırakan La Casa De Papel'in anlamı bizzat "soygun" demek.

İlk iki sezonunda İspanya Merkez Bankası ve İspanya Darphanesi gibi büyük yerlerin soyuluşunu bizlere izleten ve ağızları açık bırakan dizi, toplam beş sezona sahip.

Netflix İspanyol dizileri arasında bambaşka bir yere sahip olan La Casa De Papel, dünya çapında internet dizisi çağını da başlattı aslında.

2.      Asunta (2024)

Netflix Ispanyol Dizileri (2)

Yeni İspanyol Netflix dizileri arasında en öne çıkanı, gerçek hayata dayanan çarpıcı hikayesi ile hiç şüphesiz ki Asunta.

2013 yılında, henüz 12 yaşındayken öldürülen Asunta Basterra isimli kız çocuğunun cinayet davasını ele alan dizi, bizleri tam anlamıyla şok içinde bırakıyor.

Üvey ailesi tarafından öldürülen Asunta Basterra'nın trajedisini dünyaya duyuran dizi, takıntılı insanların verebileceği zararları da bizlere gösteriyor.

Asunta, tarihin en gerçekçi dram dizilerinden biri olmaya aday.

3.      Las Chicas Del Cable (2017 – 2020)

Netflix Ispanyol Dizileri (5)

Türkçe'ye "Kablo Kızları" olarak çevirebileceğimiz dizi, hem Netflix İspanya2nın, hem de genel olarak Netflix'in ilk dizilerinden biri konumunda -doğal olarak da en sevilen dizilerden birisi.

Dizi bizleri 1920'li yıllara götürüyor. Telefon konuşmalarının devasa santraller üstünden kurulan bağlantılar vesilesiyle yapıldığı yıllardayız. Başrolde de İspanya Ulusal Telefon Kurumu'nda çalışan dört kız var.

En iyi İspanyol Netflix dizileri arasında yer alan Las Chicas Del Cable, hem iletişim devrimini gözler önüne sermesiyle tarihi bir dizi, hem o yıllarda yaşayan kadınların sorunlarını ele almasıyla feminist bir dizi, hem de duygu dünyasına da inmesiyle bir dram dizisi.

Las Chicas Del Cable, dünya üstünde en ünlü İspanyol dizileri arasında anılmayı hak ediyor.

4.      Elite (2018 – 2024)

Netflix Ispanyol Dizileri (3)

Çok eleştirilen, fakat bir o kadar da sevilen dizi, Netflix'in en önemli ve en sevilen gençlik dizilerinden birisi olmayı ve bir nevi tarihe geçmeyi başardı.

Elite aslında bir "zengin-fakir çatışması" hikayesi konumunda. İşçi sınıfından gelen üç gencin İspanya'da bir özel okula katılmasıyla başlayan dizi, bu öğrencilerin hem zengin hayatına uyum sağlama çabalarını, hem de sınıf ayrılıkları nedeniyle çektikleri zorlukları bizlere aktarıyor.

Ester Exposito gibi bir ismin dünya sahnesine çıkışını da sağlayan Elite dizisi, Netflix İspanyol dizi tavsiye listelerinde en üstlerde yer alıyor ve bu yerini de hak ediyor.

5.      El Chapo (2017 – 2018)

Netflix Ispanyol Dizileri (4)

Pablo Escobar'ın hayatını konu edinen Narcos dizisinden söz etmiştik, şimdi benzer bir diğer mini dizinin konusunu açmamız gerek: El Chapo.

Dizi tahmin edilebileceği üzere bir uyuşturucu baronunun heyecan dolu hayatını, suçlarını ve kaçışlarını konu ediniyor. Bu kez başrolde Joaquin Guzman, ya da lakabıyla "El Chapo" mevcut.

Gençlik yıllarından bu yana uyuşturucu kaçakçılığı yapan Guzman, sonrasında Sinaloa Karteli'ni kuracak ve dünyanın en önemli çete liderlerinden biri olacaktır.

İki kez hapisten kaçan, 2016 yılında ise tamamen tutuklanarak Amerika Birleşik Devletleri'nde yüksek güvenlikli bir hapishaneye yerleştirilen Guzman'ın hayatı El Chapo'da bir belgesel edasında aktarılıyor.

El Chapo, en iyi İspanyol Netflix dizileri arasında yer alıyor.

Sigma Nedir? Sigma Erkek Kime Denir, Sigma Kuralları Tam Liste! Sigma Nedir? Sigma Erkek Kime Denir, Sigma Kuralları Tam Liste!

Diğer Netflix İspanyol Dizileri

Netflix İspanyol dizileri arasında en iyileri bu bahsettiklerimiz olabilir, fakat Netflix İspanya bünyesinde pek çok diğer kaliteli yapım barınıyor. Bu yapımları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Raising Voices (2024)
 • Berlin (2023)
 • Vis a Vis (2015 – 2019)
 • Narcos (2015 – 2017)
 • Kar Kardeşliği (2023)
 • Alpha Males (2022)
 • Paquita Salas (2016 – 2019)
 • La Linea (2020)
 • The Candidate (2019)
 • Valeria (2020 – günümüz)
 • Who Killed Sara (2021 – 2022)

Sizin en sevdiğiniz İspanyol yapımı dizi ya da filmler hangileri, bizimle paylaşın!

Editör: Esra Şahin