Mavi Mağara Filmi Konusu ve Oyuncuları, Nerede Çekildi? Mavi Mağara Filmi Konusu ve Oyuncuları, Nerede Çekildi?

Yakın İspanya tarihinin en şok edici suç vakalarından birini ele alan Asunta dizisi 26 Nisan'da Netflix'te yayına girdi. Bu sürükleyici mini dizi, hem gerçek bir suç belgeseli niteliğinde hem de bir dram dizisi. Peki Asunta dizisi gerçek mi?

Asunta dizisinin orijinal adı 'El caso Asunta', Türkçe'ye ise Asunta Vakası olarak çevriliyor. Dizinin ismi Asunta Basterra cinayetinden esinlenilmiş. Carlos Sedes Jocobo Martinez'in yönetmen koltuğunda oturduğu Netflix Asunta dizisi izleyenleri şaşkına çeviriyor. Peki Asunta dizisinin gerçek hikayesi ne?

2001 yılında Asunta Fong Yang adlı Çinli bir bebek, İspanya'nın Santiago kentinde yaşayan ve varlıklı olan Rosario Porto – Alfonso Basterra çifti tarafından evlat edinildi. Asunta, on üç yaşında ölü olarak bulundu.

Asunta'nın kaybolduğunu bildiren ailesi, daha sonra cinayetten tutuklandı. Haber tüm İspanya'da yayıldı ve herkesin aklında o soru vardı: Neden?

Asunta Dizisi Konusu Nedir?

Başrollerini Candela Pena ile Tristan Ulluo'nın paylaştığı gerilim dizisi Asunta Vakası, İspanya tarihinin en korkunç olaylarından birini ele alıyor. Carlos Sedes ve Jocobo Martinez'in yönettiği Asunta dizisinin yaratıcıları ise Ramon Campos, Gema Neira, Jon de la Cuesta ve David Orea.

Aunta dizisi gerçek mi çokça merak edilen bir konu, işte Asunta gerçek hikayesi hakkında detaylar...

Asunta dizisi, izleyicileri 2013 yılında Asunta Basterra'nın öldürülmesiyle ilgili görülen davaya sürüklüyor. The Asunta Affair, İspanya'yı sarsan bu gizemli hikayeyi gözler önüne seriyor.

Rosario Porto ve Alfonso Basterra'nın evlat edindikleri Asunta Basterra, ortadan kaybolur. Ailesi birkaç saat sonra kayıp ihbarında bulunur. Santiago de Compostela'nın sakin kasabası bu haberle sarsılır.

Asunta'nın cesedi birkaç saat sonra polisler tarafından tespit edilir. Olayın ardından soruşturma başlatılır ve şüpheler çok kısa sürede Asunta'yı evlat edinen ailesi üzerinde toplanır.

Dizi temel olarak, dışarıdan bakıldığında ideal bir görünüm çizen ailenin, bu görüntünün ardında gizlenen karanlık hikayeye odaklanıyor.

Öneri İçerik: Kimler Geldi Kimler Geçti Dizi Konusu, Oyuncuları: Ne Zaman Yayınlanacak?

Asunta gerçek hikayesi oldukça dram dolu. Pek çok kişinin bir ailenin evlat edindikleri çocuğa neden zarar verdiğini sorgulayacağı dizi, bu eylemin ardındaki motivasyonu araştırıyor.

Tüyler ürperten bir hassasiyetle işlenen diziyi suç temalı yapımları izlemeyi sevenlere mutlaka öneriyoruz.

Asunta Dizisi Oyuncuları

Asunta dizisi gerçek mi sorgulandığı kadar oyuncuları da araştırma konusu oldu.

Netflix kataloğunda The Asunta Affair dizisini gören izleyiciler, Asunta dizisi oyuncuları kimler sorgusu yapabilir. Nitekim hikaye öylesine derinlikli işlenmiş ki dizide bu karakterleri kim canlandırıyor merak ediliyor.

İşte The Asunta Affair oyuncu kadrosu:

  • Asunta'nın annesi Rosario Porto rolünde Candela Peña
  • Asunta'nın babası Alfonso Basterra rolünde Tristán Ulloa
  • Yargıç Malvar rolünde Javier Gutiérrez
  • Ajan Cristina Cruces rolünde María León
  • Ajan Javier Ríos rolünde Carlos Blanco
  • Juan José Dominguez rolünde Francesc Orella
  • Asunta Fong Yang Basterra Porto rolünde Iris Wu
  • Rodrigo Maneiro rolünde Raúl Arévalo

The Asunta Affair Gerçek Bir Hikayeye Mi Dayanıyor?

Asunta dizisi gerçek mi diye çokça konuşuldu. Hemen cevap verelim, dizi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Netflix'te diziyi izleyen birçok kişi Asunta dizisi olayı nedir araştırması yapıyor. Haliyle birçok kişi hikaye gerçek mi değil mi araştırıyor.

Evet, Netflix dizisi The Asunta Affair, Asunta Fong Yang Basterra Porto cinayetinin gerçek hikayesine dayanıyor. Asunta gerçek hikayesi de temelde buna dayanıyor diyebiliriz. Netflix bu sefer bir cinayet vakasını gerçek suç belgeseli olarak çekmek yerine mini dizi olarak sunmuş.

Yazı Önerisi: Netflix Susmayanlar Dizisi Gerçek Mi? Konusu Ne, Oyuncuları Kimler?

İspanyol medyasında çılgınlığa yol açan dava, dünya çapında da duyuldu. Netflix Asunta dizi hikayesini merak eden birçok kişi olayın gerçek olduğuna inanmak istemiyor.

Çevreleri tarafından sevilen ve mükemmel bir aile olarak görülen Asunta Basterra'nın üvey anne ve babası ona neden zarar verdiği ise dizinin sonunda çözüme kavuşuyor. Asunta davası sonucu nedir öğrenmek istiyorsanız, diziyi izlemenizi öneririz.

Asunta Gerçek Hikayesi: 8 Bölümlük Bir Mini Dizi

Asunta dizi gerçek hikayesi mini seriyi izleyenlerin araştırdığı konuların başında yer alıyor.

Asunta dizisi ve gerçek hikayesi hakkında araştırma yapan birçok kişi var. Diziyi henüz izlemeyenler ama izlemeyi düşünenler Asunta dizisi kaç bölüm sorusunu soruyor.

Asunta dizisi sekiz bölümden oluşan bir mini dizi formatında yayınlandı. Netflix genellikle suç vakalarını belgesel formatında ele almayı tercih ediyor. Ancak platfrom bu kez Asunta vakasını mini dizi formatında aktarmayı tercih etmiş.

Asunta Dizisi Nerede Geçiyor?

Asunta dizisi gerçek mi sorusu kadar nerede çekildiği de araştırıldı. Netflix Asunta dizisi İspanya'nın Santiago kentinde çekildi. Gerçek olayın da burada yaşanması, hikayenin sarsıcı yapısının tuzu biberi oluyor.

Rosario Porto ve Alfonso Basterra'ya Ne Oldu?

Yabancı bir basın sitesinin o dönem yaptığı habere göre anne Rosario Porto, Asunta'nın cenezesinde tutuklandı. Normalde dava sonucunda suçluların her ikisine de ömür boyu hapis cezası öngörülmesi gerekirdi.

Ancak davanın görüldüğü dönem ilgili İspanyol yasası yürürlüğe girmemişti. Bu nedenle Porto ve Basterra 18'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkumlar kararın bozulması için temyizde bulundu ancak kabul edilmedi.

Rosario Porto 2020 yılında hapishanede hayatını kaybetti. Alfonso Basterra ise hala hapishanede.

Asunta Dizisi Hangi Platformda?

Asunta dizisi konusunu çevresinden duyan kişiler Asunta dizisi hangi platformda diye araştırabilir. Hemen cevaplayalım Asunta dizisi Netflx'in yeni dizileri arasında yer alıyor. Yani diziyi Netflix dizileri kataloğunda bulabilirsiniz.

Editör: Amara Peraci