AMED TV - Diyarbakır’da vatandaşlar hastaneye gitmek için haftalar öncesinden randevu oluşturmak zorunda kaldıklarını hatta bazen aylarca randevu bulamadıklarını belirtti.

Diyarbakır’da vatandaşlar hastaneye gitmek için haftalar öncesinden randevu oluşturmak zorunda kaldıklarını hatta bazen aylarca randevu bulamadıklarını belirtti.

Sağlığa ve eğitime para harcanmadığını belirten bir vatandaş, “Randevu bulamıyoruz maalesef. En yakın randevu tarihi 2 ay sonrasını gösteriyor. Bu hastalar maalesef 2 ay bekleyemez. Halkı yok sayan bir sistem kaybetmeye mahkûmdur. Ekonomi, sağlık ve eğitim maalesef sıfır. Sadece savaşa para harcanıyor. Tüm vekiller en güzel yerlerde tedavi oluyor fakat halk doktor bulamıyor. Yazıklar olsun böyle sisteme. 600 vekile de yazıklar olsun.” dedi.

"Eski sisteme geri dönülmeli"

Bir diğer Diyarbakırlı vatandaş ise eski sistemin getirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi.

Kayapınar'da öğretmen cinayetinde 4 tutuklama Kayapınar'da öğretmen cinayetinde 4 tutuklama

“Hastaneler arıyorum fakat 1 ay sonrasına anca randevu buluyorlar. Acile gidiyoruz fakat onların ellerinden hiçbir şey gelmiyor. Hasta bir adam nasıl dayansın haftalarca? Eski sisteme dönmeli. Hastaneler maalesef randevu sistemine ayak uyduramadı.”

“Eskiden hiç ders almadık”

Eskiden beridir hastanelerde bu sorunların olduğunu belirten bir vatandaş “90’lı yıllarda hastanede kuyruk olurdu. Şimdi de randevu sisteminde kuyruk var. Bu zamana kadar hiçbir şey değişmemiş. En kısa sürede bu soruna bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Devletin kendini geliştirmesi ve insanları önemsemesi gerekir. Sistemi kurmak basit bir şey aslında. “ ifadelerinde bulundu. "Doktor eksikliği çekiyoruz"

Bir diğer vatandaş ise son olarak ülkece doktor sıkıntısı çektiklerini ifade ederek şunları aktardı.

“Doktor eksikliği var maalesef"

Devlet sorumluluk alırsa bu sorunlar olmazdı. Doktorlar yabancı ülkelere gitti. Burada doktor kalmadı. Diyarbakır’da eskiden hastane ve doktor konusunda daha iyiydi. Şimdi hastaneler maalesef çok kötü durumda.”