AMED TV - Avusturya maçında yaptığı bozkurt işareti nedeniyle hakkında soruşturma açılan ve iki ülkeyi karşı karşıya getiren futbolcu Merih Demiral’e ilişkin bir açıklamada CHP lideri Özgür Özel’den geldi.

Özel, açıklamasında Amedspor’un eski oyuncusu Deniz Naki’ye 2016 yılında zafer işareti yaptığı için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen ‘3 yıl 6 ay müsabakalardan men’ cezasını hatırlatarak, “Zafer işareti yapınca linç edilmişti” dedi.

'Bugün bu işaretin özgürlüğünü savunanlar tarafından linç edilmişlerdi’

Erdoğan’dan Demiral açıklaması Erdoğan’dan Demiral açıklaması

Özel, UEFA tarafından açılan soruşturmanın doğru bulmadığını belirterek, “Bu işaret konusunda özgürlükçü olmak lazım sıkıntı yok ama bundan birkaç yıl önce bir genç futbolcumuz bu sefer zafer işareti yapınca bugün bu işaretin özgürlüğünü savunanlar tarafından linç edilmişlerdi. Onları kendi tutarlılıkları açısından kendilerini sorgulamaya davet etmek lazım. Yoksa futbolcumuzun yaptığı işaretten ziyade oynadığı güzel futbol hepimize yaşattığı gurur yönünden değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu. 
 

Avusturya maçında bozkurt işareti yapan Merih Demiral’a UEFA ‘uygunsuz davranış’ sergilediği gerekçesi ile soruşturma açarken, 8 yıl önce Amedspor’a oyuncusu Deniz Naki’ye verilen cezalar sosyal medyada da gündeme geldi.

Türkiye Futbol Federasyonu, 2016’da Amedspor’un eski futbolcusu Deniz Naki’nin, ‘Çocuklar ölmesin maça gelsin’ pankartına ayrımcılık ve ideolojik propaganda nedeniyle 3 yıl 6 ay müsabakalardan men ve kesilen 273 bin lira para cezası verilmişti. 

Özel’in açıklamasının ardından Amedspor tarafları sosyal medya üzerinden eski futbolcuya destek çıkarak, “Demiral’a ne tür bir yaptırım uygulanacak hep beraber göreceğiz” sorusunu sordu.

Kaynak: AMED TIMES