AMED TV -  Diyarbakır'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, 17 ilçede, 47 kişilik uzman ekiple 1046 mahalle muhtarına yangın ve deprem eğitimi vermeye başladı.

Diyarbakır'da  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, 17 ilçede, 47 kişilik uzman ekiple 1046 mahalle muhtarına yangın ve deprem eğitimi vermeye başladı.

Diyarbakır'da Afetler Öncesi Hazırlık Programı kapsamında deprem başta olmak üzere birçok alanda bilinçlendirme eğitimi veren AFAD ekipleri, yangınlarla mücadele için de çalışma başlattı.

Hazırlanan 9 günlük eğitim programı kapsamında 17 ilçede 47 kişilik uzman ekip tarafından 1046 merkez ve kırsal mahalle muhtarına "anız yakmanın zararları, yangın öncesi alınacak tedbirler, yangın anında yapılması gerekenler, panik ve kriz yönetimi" gibi konularda eğitim veriliyor.

"Faydalı bir eğitim oldu"

Merkez Sur ilçesine bağlı Fetih Mahallesi'nin muhtarı Mustafa Korkmaz, Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki bölgede 20 Haziran'da çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangının herkesi üzdüğünü dile getirdi.

Verilen eğitimin önemli olduğunu belirten Korkmaz, eğitimin güzel geçtiğini belirtti.

AJet’ten Diyarbakır yolculara müjde: Rötar sorununu çözeceğiz AJet’ten Diyarbakır yolculara müjde: Rötar sorununu çözeceğiz

Sur ilçesine bağlı Cevatpaşa Mahallesi'nin muhtarı Mehmet Değer de bu eğitimlerin zaman zaman yapılmasının ve muhtarların bu konuda bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Sur ilçesine bağlı Fidanlar Mahallesi'nin muhtarı Ahmet Fidan ise verilen eğitimlerin önemli olduğunu ifade ederek, muhtarların da çevrelerindeki insanları bilinçlendireceğini söyledi.

Kaynak: AA