AMED TV - DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda tutuklanan bazı eylemcilerin ailelerinin salonda olduğunu belirten Tuncer Bakırhan, konuşmasına bu aileleri selamlayarak ve tutuklanan eylemcilerin derhal serbest bırakılmasını talep ederek başladı. 

İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamların yalnızca kınamalarla geçiştirildiğini vurgulayan Bakırhan, "Devletlerin bir şey yapmayacağını anlamış, dünya emekçilerine çağrı yapıyorum" dedi ve şunları söyledi:

"Bulunduğunuz ülkelerde Filistinlilerin yaşadığı katliama itiraz edin, yoksa bu utangaç katliamları canlı yayınlarda daha da fazla izlemek zorunda kalacağız."

Özel: Diyarbakırlılar başkan seçemiyor Özel: Diyarbakırlılar başkan seçemiyor

Darbelerden şikayet eden Erdoğan'ın 22 yıldır ülkedeki solculara ve Kürtlere darbe yaptığını belirten Tuncer Bakırhan, Erdoğan'ın, 27 Mayıs askeri darbesinden sonra idam cezalarını onaylayanlarla birlikte yol yürüdüğünü söyledi.

Bakırhan, Erdoğan'ın "En çok darbe girişimine maruz kalan hükümetiyiz" sözlerine ise şöyle tepki gösterdi:

"Biz ne olduk? Biz 12'nci partiyiz. Binlerce yöneticisi cezaevlerinde. Beyefendi darbeden bahsediyor. Buna gülüp geçmek gerekiyor. 15 Temmuz için 'Allah'ın lütfu diyenler sanki kendileri değildi. Gezi Davası, Kobani Davası, kapatma davası... Bunların hepsi darbedir"

Gezi'nin 11'inci yılını da anan Bakırhan, "Gezi, halkların haklı itirazıdır. Dün olduğu gibi bugün de bu haklı itirazın yanındayız. Karanlık gider, Gezi kalır. Gezi, demokratik bir hak talebidir, yargılanamaz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi