AMED TV - DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Silvan’da açılacak olan sondaj kuyusuyla ilgili meclise soru önergesi verdi. 

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar tarafından cevaplandırılması için Silvan’da petrol kuyusu ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Beş soruluk önergede Milletvekili Eren şu ifadeleri kullandı:

“Basına ve kamuoyuna yansıyan haberlere göre Türkiye Petrolleri A. O (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Kasımlı Köyü sınırları ilçesinde bir adet sondaj kuyusu açılarak petrol aranacağı ifade edilmektedir. 

Haberlere göre AR/TPO/K/3340-4857 ruhsat numaralı arazi içinde Döner (Rotary) Sondaj tekniği ile Hazro-1 tespit kuyusunun açılacağı, 9 milyon lira bedelli proje kapsamında sadece petrol kaynağının tespitin yapılacağı, herhangi bir üretimin yapılmayacağı ve proje ile bölgedeki ham petrol rezervlerinin varlığının tespit edilmesinin amaçlandığı belirtilmektedir. 

DBP: Yürütülen politikalar çözüm değil DBP: Yürütülen politikalar çözüm değil

Bu bağlamda;

1-    Türkiye Petrolleri A.O (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Kasımlı Köyü sınırları ilçesinde bir adet sondaj kuyusu açılarak petrol aranacağı bilgisi doğru mudur? 

2-    Diyarbakır’da Türkiye Petrolleri tarafından kaç sondaj kuyusu açılmıştır? 

3-    Diyarbakır’da ne kadarlık bir ham petrol rezervi olduğu düşünülmektedir? 

4-    Diyarbakır’da hali hazırda üretim yapan bir sondaj kuyusu var mıdır? Var ise kaç tanedir? Bu kuyulardan aylık ne kadarlık bir üretim yapılmaktadır?

5-    Sondaj kuyularının çevreye verdiği zararlar nelerdir? Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde açılması planlanan sondaj kuyusunun çevreye olan zararlarını enge

Kaynak: Haber Merkezi