DEM Parti tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayını seçmek için yapılan önceki seçim iptal edilmiş ve tekrar seçim yapılmıştı. İlk seçimde Ayşe Serra Bucak, oyların %55'ini alarak eş başkan seçildi. Bu sebeple Serra Bucak kimdir merak ediliyor...

DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanı Serra Bucak'ın kimdir merak konusu olmaya başladı. Soyadı ile dikkatleri üzerine çeken Serra Bucak'ın kamuoyunda yakından bilinen Bucak aşiretine mensup olduğu da bilinenler arasında yer alıyor.

Diyarbakır Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak kim? Yazımızda Serra Bucak kimdir başta olmak üzere Bucak hakkında merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Serra Bucak Kimdir?

Diyarbakır Belediye Başkanı seçildikten sonra arama motorlarında sık sık Serra Bucak kimdir sorusu aratılmaya başlanmıştı. Merak edilen kadın siyasetçilerden olan Serra Bucak kim yakından tanıyalım.

Çatalhöyük Giriş Ücreti Alıyor Mu? Çatalhöyük Ziyaret Saatleri Çatalhöyük Giriş Ücreti Alıyor Mu? Çatalhöyük Ziyaret Saatleri

Ayşe Serra Bucak, 1976 yılında aslen Siverekli olsa da Diyarbakır’da dünyaya geldi. İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden 1995 yılında mezun olan Bucak, 2006 yılında Köln Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı ve Pedagoji Bölümünden mezun oldu. 

Serra Bucak Kimdir X (4)

2006-2011 yılları arasında Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evi koordinatörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis üyesiydi ve danışmanlık da yaptı.

Bucak, 2016-2022 seneleri arasında çocuk ve kadın alanlarında Sosyal Çalışmacı olarak projeler yürüttü. Aynı zamanda Serra Bucak, ÇocukÇa Derneği ve ZimZim kreşin de kurucularındandır.

Serra Bucak Kimin Kızı?

Serra Bucak kimdir sorusundan sonra sorulan ve merak edilen bir konu olan Serra Bucak’ın kimin kızı olduğudur. 

Serra Bucak, Avukat Serhat Bucak’ın kızıdır. Avukat Serhat Bucak, 31 kişinin sürgündeki Kürt Parlamentosu ve Kürdistan Ulusal Kongresi üyesi olmak suçundan yargılandığı dava nedeniyle yurt dışına çıkmış ve 22 yıl sonra Türkiye'ye dönmüştü. Çözüm sürecinde Türkiye'ye gelen Serhat Bucak daha sonra yurt dışına geri döndü.

Serra Bucak Kimdir (2)

Serra Bucak Kimin Torunu?

Serra Bucak kimdir sorusu ile birlikte gelen bir diğer soru da Serra Bucak’ın kimin torunu olduğu ile ilgili.

Serra Bucak, hukukçu ve şair Faik Bucak'ın torunudur. 4 Temmuz 1966'da Faik Bucak, Şanlıurfa'da silahlı bir saldırıda 18 kurşun isabet etmesi ile yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

1949'da hakimlik mesleğine başlayan Faik Bucak, 1960 darbesinin ardından ailesiyle önce Sivas'a sonra da Balıkesir'e sürgün edildi. Faik Bucak bir süre hapis cezasına çarptırıldı ve ardından cezaevinden tahliye edildi. Partisinin kuruluşundan bir yıl sonra faili meçhul bir cinayete kurban giden Bucak'ın yaralarının ölümcül olmadığı söylenmiş ve hastanede öldürüldüğü iddia edilmişti.

Serra Bucak Kaç Yaşında ve Nereli?

Serra Bucak kimdir diye merak edildiğinde kaç yaşında ve nereli olduğu sorusu da gündeme gelenler arasında oluyor. 

  • Serra Bucak daha önce de bahsettiğimiz üzere 1976 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. 2024 yılı itibari ile Bucak, 50 yaşındadır.

Serra Bucak Kimdir X (1)

Ek olarak, Serra Bucak’ın nereli olduğu da merak edilenler arasında olduğundan bu konuya da açıklık getirelim:

  • 1976 yılında Diyarbakır’da doğmuş olsa da Serra Bucak aslen Sivereklidir. Bu nedenle, Serra Bucak’ın Şanlıurfalı olduğunu söyleyebiliriz.

Sık Sorulan Sorular

Serra Bucak ile ilgili merak edilenleri yazımızda sizler için derledik. Konu ile ilgili sık sorulan soruları cevaplayalım.

Serra Bucak eşi kimdir?

Serra Bucak eşi kimdir sorusu da birçok kişinin araştırdığı bir konu. Buna göre, Serra Bucak, Özkan Küçük ile evlidir.

Diyarbakır Büyükşehir eş başkanı kimdir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Serra Bucak ve Doğan Hatun’dur.

Bucak ailesi kimdir?

Bucak aşireti, Şanlıurfa'nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde yaşayan Zazalardan oluşur. 60 köy, 150 bin kişilik bir aşiret olan Bucak aşireti 1800'lerin başında Diyarbakır'dan Siverek'e göç etmiş ve Şeyh Said'in isyanında devleti desteklemişlerdir.