AMED TV - Hakkari Belediyesine kayyım atamasıyla ilgili AK Parti Diyarbakır Milletvekili Suna Kepolu Ataman, "Emin ol ki hepimiz kayyımdan rahatsızız” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda Hakkari’ye kayyım atanması gündeme geldi.

Özel: Diyarbakırlılar başkan seçemiyor Özel: Diyarbakırlılar başkan seçemiyor

Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin Türkiye’deki statüsüne ilişkin teklifi ele alan komisyonda DEM Parti Milletvekili Adalet Kaya, geçmişte kayyım atanan kentlerde kadınların kazanımlarının yok edildiğini, şiddetle mücadele merkezlerinin kapatıldığını hatırlattı.

İçişleri Bakanlığının, Hakkari’ye kayyım atanmasına ilişkin açıklamasında masumiyet karinesini yok saydığına da dikkat çeken Kaya, “Diyelim ki belediye başkanı hükümlü, onun yerine meclis kendi içerisinden bir belediye başkanı seçer; Kepez’de bunun uygulaması var, Antalya’da farklı bir hukuk, Hakkâri’de farklı bir hukuk uygulayamaz İçişleri Bakanlığı” dedi.

DEM Parti Sözcüsüne havalimanında yurt dışı çıkış yasağı getirildiğini, Mardin’de hamile bir kadının darp edildiğini, mayıs ayında Türkiye’de 40 kadının öldürüldüğünü hatırlatan Kaya’nın “Türkiye ’de yaşayan Kürt halkı tarafından seçildim. Kürt bir parlamenter olarak bu soruların hepsini soruyorum” demesi üzerine komisyonda tartışma başladı. Böhürler, “Siz Türk halkı tarafından seçildiniz” dedi ve Hakkari Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akış’a isnat edilen suçlara ilişkin de “PKK yapılanmasında üst düzeyde görev aldığı, terörist cenazelerinin taşınmasında görev aldığı iddia edildi” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Kaya, “Bütün Kürtler potansiyel olarak belediye başkanı veya milletvekili olduğunda bu ülkenin İçişleri Bakanı, yöneticileri, merkezî idare, kolluk görevi yapanlar Kürtlere bu görevleri uyduruyorlar” diye konuştu.

Kayyım tartışmasına ilişkin görüşlerini açıklayan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Suna Kepolu Ataman ise “Hemşerim ve Diyarbakır Vekili olan Adalet Hanım’a söylemek isterim ki emin ol ki hepimiz kayyumdan rahatsızız” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi