AMED TV - ChatGPT gibi üretken yapay zekâ ürünlerinin haber olmadığı bir gün bile geçmese de yeni bir çalışmaya göre çok az kişi bu araçları düzenli olarak kullanıyor.

Yapay zekâ teknolojisi özellikle de OpenAI'nin ChatGPT'yi sunmasından sonra hareketli zamanlar yaşamaya başladı. Her gün yeni bir haber, her an yeni bir gelişme ile bu teknolojiyi tüm dünya benimsemiş görünüyor. Ancak yeni bir çalışma aslında yapay zekâ teknolojisinin pek de kullanılmadığını ortaya çıkardı.

Reuters Enstitüsü ve Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve ABD, İngiltere, Fransa, Danimarka, Japonya ve Arjantin'den 6 bin katılımcının katıldığı araştırmada, OpenAI'nin ChatGPT'sinin açık ara en yaygın kullanılan üretken yapay zekâ aracı olduğunu belirlendi.

Kimse kullanmaya devam etmiyor

Ancak son 18 aydaki üretken yapay zekâ hakkındaki tüm haberlere rağmen, ankete katılanların yalnızca yüzde 1'i Japonya'da günlük olarak ChatGPT kullanıyor, bu oran Fransa ve Birleşik Krallık'ta yüzde 2 ve ABD'de yüzde 7. Ankete katılanların çoğu en az bir üretken yapay zekâ ürünü kullanmayı denemiş olsa da şu anda sadece çok küçük bir azınlık bu araçları kullanmaya devam ediyor. 

Araştırmada, üretken yapay zekâ araçlarını düzenli olarak kullananların genç insanlar olduğu görüldü. Tüm veriler bir araya getirildiğinde, 18 ila 24 yaşları arasındakilerin yüzde 56'sı ChatGPT'yi en az bir kez kullandıklarını söylerken, 55 yaş ve üzeri kişilerde bu oran yalnızca yüzde 16 çıktı.

Yaklaşık yüzde 24'ü bilgi elde etmek için üretken yapay zekâ araçlarını kullandıklarını söylerken yüzde 28'i bunu metin, ses, kod, resim ve video gibi çeşitli medya türleri oluşturmak için kullandıklarını söyledi.

Elon Musk'a bir dava daha Elon Musk'a bir dava daha

Kaynak: Haber Merkezi