Diyarbakır Valisi Murat Zorluoğlu, ilk gününde toplantıyla işe başladı Diyarbakır Valisi Murat Zorluoğlu, ilk gününde toplantıyla işe başladı

AMED TV- Dün akşam (20.06.2024) 21:00 sularında başlayan ve sabah saatlerine kadar devam eden yangın, Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasındaki 66 km2'lik geniş bir bölgede ağır can ve mal kaybına neden oldu. Resmi makamlardan art arda yapılan açıklamalarda yangın sırasında 11 vatandaşın yaşamını yitirdiği, 78 vatandaşın ise yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Bölgede yaşayan çiftlik ve yaban hayvanları da yangından olumsuz etkilendi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nın verilerine göre, çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yanı sıra doğal yaşamın önemli bir parçası olan farklı türlerde canlı da yaşamını yitirdi. Yangın bölgesinde binlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvan ile yaban hayvanının yaralı vaziyette mahsur kaldığı bildiriliyor.

Doğal yaşamın bir parçası olan bu hayvanlar için acil olarak tıbbi destek ve tedaviye ihtiyaç duyuluyor. Diyarbakır ve Mardin Valilikleri tarafından henüz bir afet koordinasyon merkezinin kurulmaması özellikle acil yardıma ihtiyacı olan hayvanlara müdahaleyi geciktiriyor. Daha fazla can kaybının yaşanmaması için Diyarbakır ve Mardin Valilikleri bünyesinde acilen bir afet koordinasyon merkezi kurularak bölgedeki gönüllü veteriner hekim, veteriner teknikerleri, veterinerlik öğrencileri ve veterinerlik tıbbi ilaç üreticilerinden gönüllülük çerçevesinde destek alınmalı ve daha fazla vakit kaybetmeden yangın bölgesindeki can dostlarımıza yardım eli uzatılmalıdır.

Kaynak: Haber Merkezi