AMED TV - Elazığ’da devrim niteliğinde bir proje hayata geçirildi. Türkiye’nin ilk Yüzer Güneş Enerji Santrali (GES), Keban Barajı Gölü yüzeyine kuruldu.

Keban Baraj Gölü üzerinde gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk Yüzer Güneş Enerji Santrali (GES), 1 megavatlık bir elektriği sisteme vererek, karadaki 2 megavatlık güneş enerjisi sistemiyle entegre bir şekilde, Kuzova bölgesindeki sulamanın yaklaşık yarısının enerjisini sağlayacak. Su ile ilgili konuların önem kazandığı bu dönemde, sulama projelerinin yaygınlaştırılması için yeni çözümler geliştirilmeye devam ediliyor.

Baraj ile sulanacak alanlar arasındaki kot farkı nedeniyle sulamaların pompa sistemiyle yapılması gerektiği, bunun da yaklaşık yüzde 40 ilave maliyet oluşturduğu belirtiliyor. Bu maliyeti azaltmak için başlatılan AR-GE çalışmaları, su rezervuarlarının üzerinde güneş enerji sistemleri kurarak enerji üretimini mümkün kıldı.

Koç sahibinin elinden kaçtı Koç sahibinin elinden kaçtı

Türkiye'de daha önce birkaç kez küçük çaplı denemeler yapılmış ancak sisteme elektrik verecek hale gelmemişti. Şimdi ise Keban Baraj Gölü üzerinde bu sistem, sisteme elektrik vererek faaliyete geçti.

Kaynak: Haber Merkezi