Diyarbakır'da alkol içen köpek kuyruğunu ısırmaya çalıştı Diyarbakır'da alkol içen köpek kuyruğunu ısırmaya çalıştı

AMED TV - KESK Amed Şubeler Platformu TÜİK'in açıkladığı enflasyon sonrası Diyarbakır'da bulunan TÜİK binası önünde açıklama yaptı

Şube adına açıklama yapan KESK dönem sözcüsü Murat Demir "TÜİK yaşadığımız hayat pahalılığını en az yarı yarıya düşük göstererek maaş artışlarımızı kara delik gibi yutmaya devam ediyor.

TÜİK şaşırtmadı! Bugün bir kez daha milyonların hakkını gasp etmeye yol açacak enflasyon verilerini açıkladı.TÜİK’e göre Haziran enflasyonu aylık yüzde 1,64 yıllık enflasyon ise yüzde 71,60! Milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin maaş artışında önemli bir faktör olan altı aylık enflasyon ise yüzde 24,73! TÜİK’ten bir saat önce açıklama yapan Bağımsız İktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubuna (ENAGrup) göre ise enflasyon Haziran’da aylık yüzde 4,27 yıllık yüzde 41,16 altı aylık yüzde 113,08 artmıştır.

TÜİK Haziran ayı enflasyonunu 1,64 olarak açıklamasıyla sadece yalan söylemekle kalmamış hepimizle dalga geçmiştir.

Biliyoruz ki, TÜİK rakamlarla tahrik ederek gerçek enflasyonu gizliyor!" dedi.

Asgari ücretliler inim inim inliyor

Demir ayrıca, asgari ücretin Avrupa ülkelerine kıyasla en düşük Türkiye'de diyerek şunları söyledi. "İşin özü kamu emekçileri, emeklileri olarak yıllardır ne bütçeden hakkımızı ne de refahtan payımızı almadığımız gibi TÜİK eliyle her gün biraz daha yoksulluğa, sefalete terk ediliyoruz.

Yaşadığımız gerçek enflasyon, hayat pahalılığı altında kamu emekçileri, emeklileri ezim ezim eziliyor.

Ortalama kira bedelinin en az 15 bin TL olduğu günümüzde 17 bin liraya mahkûm edilen asgari ücretliler inim inim inliyor. Buna rağmen bilmemeleri de özel şirketlerle danışmanlık yaparken şaşırmadığımızdan çağrılarak gelen Hazine ve Maliye Bakanı “Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek asgari ücreti bizde” diyerek çözümümüz yine bakanlık açıklamasında buldu: “Ancak ABD’de 1.747, Almanya’da 1.997, Hollanda’da 1.995, Belçika’da 1.955, İrlanda’da 1.910, ve Fransa’da 1.747 avro’dur. İspanya 1.260 avro aylık asgari ücrete sahipken, ABD 1.156, İngiltere 910, Çekya 887, Malta 835, Polonya 814 ve Macaristan 604 avro asgari ücrete sahiptir. Türkiye’de ise yaklaşık 485 euro’ya denk gelmektedir.” Yapılan zamla bu kadarı da pes diyoruz"

Kaynak: AMED TIMES