AMED TV - Diyarbakır Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, 20 Haziran tarihinde Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağ ilçesi arasında meydana gelen büyük yangın felaketini gündeme taşıdı.

Tanrıkulu, olayın ardından bölgenin acil olarak 7269 Sayılı Afet Yasası kapsamında afet bölgesi ilan edilmesi talebini içeren çabalarının sonuç verdiğini açıkladı.

Ödenekler aktarılacak

Ergani'de trafik kazası: 4 Yaralı Ergani'de trafik kazası: 4 Yaralı

İçişleri Bakanlığına bağlı AFAD'ın aldığı kararla, Çınar'ın Köksalan ve Bağacık köyleri ile Mazıdağ'ın Yücebağ ve Yetkinler köylerinin "genel hayata etkili afet yaşandığı" gerekçesiyle afet bölgesi ilan edildiği belirtildi. Bu ilan ile birlikte, bölgedeki zarar gören yurttaşların zararlarının 7269 Sayılı Afet Yasası'nın lehe olan hükümleri doğrultusunda giderilmesi için gerekli ödeneklerin Diyarbakır ve Mardin valiliklerine aktarılacağı ifade edildi.

Tanrıkulu, yasal süreçlerin hızlı bir şekilde işletilmesi ve zarar gören yurttaşların dava açma zorunluluğu olmadan zararlarının giderilmesi için çabalarının süreceğini vurguladı. Ayrıca, geçtiğimiz hafta Parlamento Başkanlığı'na sunulan yasa teklifi ile bu sürecin desteklendiğini belirterek, konunun takipçisi olacaklarını da ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi