AMED TV - Diyarbakır gündemine bomba gibi düşen, Diyarbakırlıların kobay olarak kullanıldığı iddiası, şehirde büyük yankı uyandırdı. Bu ciddi iddiaların ardından Diyarbakır Tabip Odası, kamuoyunu aydınlatmak ve gerçeği ortaya çıkarmak amacıyla 8 kritik soru yöneltti.

Prof. Dr. Cenap Ekinci'nin 4 yıl önce özel uçakla Diyarbakır’a gelen bir ekibin, COVID-19 hastalarını "Türk Işını" adlı cihazla kobay olarak kullandığı ve bazı hastaların vefat ettiği iddialarının yankıları sürüyor. Bu ciddi iddialar üzerine DEM Parti Diyarbakır Milletvekilleri, konuyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması ve gensoru önerilerinde bulundu.

Gelişmelerin ardından Diyarbakır Tabip Odası, kamuoyuna yönelik bir açıklama yaptı. Açıklamada, bu iddiaların son derece vahim olduğu ve derhal aydınlatılması gerektiği vurgulandı.

"Meslek örgütleriyle birlikte itirazlarda bulunmuştuk"

Diyarbakır’da tek motorlu uçak gökyüzünde süzüldü! Diyarbakır’da tek motorlu uçak gökyüzünde süzüldü!


Yetkililere 8 soru soran Tabip Odası, deneyin uygulandığı tarihlerde sağlık meslek örgütleriyle birlikte itirazlarda bulunduklarını hatırlatarak açıklamasında şunlara yer verdi:

“Üyemiz Dr. Cenap Ekinci bugün toplum sağlığını, hekimlik mesleğini, hasta haklarını, bilimsel araştırmaları tıbbi etik ve deontolojiyi ilgilendiren önemli iddialarda bulunmuştur. Uygulandığı tarihlerde sağlık meslek örgütleriyle birlikte itirazlarda bulunduğumuz bu uygulamaya ilişkin olarak Diyarbakır Tabip Odası olarak iddiaları ciddiye alıyor ve yetkililerden şu soruların cevabını istiyoruz;

 •  1-Bu araştırmadan Sağlık Bakanlığının haberi var mıdır?
   
 • 2- Yine bu araştırmadan Covid Bilim Kurulunun haberi var mıdır?
   
 •  3- Bu tedavinin uygulanması için yasal bir izin alınmış mıdır? Alınmışsa hangi kurum üzerinden alınmıştır?
 •  4- Açıklamada adı geçen uçak kime aittir?
 •  5- SGK lle anlaşmalı medikal malzeme satan şirketlerin burada rolü nedir?
 • 6- Bu deney için neden Diyarbakır EAH seçilmiştir?
 • 7- Deneye göz yuman yetkililer sonradan hangi terfileri almıştır?
 • 8- Medikal tedavi kesilerek bu uygulama ile tedavi edilen kaç hasta olmuştur? Bu hastalarda klinik seyir nasıl sonuçlanmıştır?

Çoğaltılabilecek bu sorulara bir an önce ilgili makamlarca cevap verilmeli, kamuoyu aydınlatılmalıdır. Bu iddialar aynı zamanda bir suç duyurusu niteliğinde olduğundan derhal adli ve idari soruşturmalar başlatılmalıdır.

Konu hakkında derinlikli araştırmalarımız devam edecektir. Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.”

Kaynak: Haber Merkezi