Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan askerlerin maaşları, rütbeye, tazminata, sınıfa, göreve ve aile durumuna göre değişir. Tüm rütbelerdeki askerlerin maaşları Ocak 2024'ten itibaren güncellenmiştir.  Peki Subay maaşları ne kadar...

Yazımızda 2024 yılında güncellenen subay, yedek subay ve emekli subay maaşlarında meydana gelen değişikliklerden bahsedeceğiz. Ek olarak, nasıl subay olunacağından ve subay olmanın şartlarından da bahsedeceğiz.

İşte subay maaşları hakkında bütün detaylar…

2024 Subay Maaşları Ne Kadar Oldu?

TSK komutanlıklarına bağlı, orduda görev alan rütbeli askerler subaylar olarak bilinir. Binlerce kişi her yıl çok değerli bir meslek olan subaylığı tercih ediyor. Subay maaşları, her yılın başında hem kamu hem de özel sektörde artan maaşlara göre artış gösteriyor. 

Subayların maaşları, görevlerinin kapsamına ve çalıştıkları süreye göre değişebiliyor. Subaylık mesleğine yeni başlayan kişiler, diğer mesleklerde olduğu gibi düşük bir ücret alırlar. Subayların maaşları, yıllar geçtikçe çalışma süreleri ve deneyimi arttıkça yükselir.

Subay Maaşları (2)

2024 yılında subay maaşları en yüksek, ortalama ve en düşük şu şekildedir;

 • En düşük subay maaşı: 48.500 TL
 • Ortalama subay maaşı: 55.500 TL
 • En yüksek subay maaşı: 70.000 TL

*Subaylar, görevlerine göre daha fazla tazminat alabilirler. Yurtdışı görevi veya doğu görevi tazminatı etkili olduğunda yukarıda bahsettiğimiz maaşlarda değişiklikler olabilir.  Subayların maaşları, evli ve çocuk sahibi olmaları durumunda da etkilenir.

Yedek Subay Maaşları 2024

Yedek subayların bir diğer adı da asteğmendir. Asteğmenler, diğer subayların yanında görev yapar ve 10 boyunca devletten maaş alırlar. Yedek subaylar tipik olarak en düşük maaşı alan asker gruplarındandır.

Göreve seçilen yedek subayların en az lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Yedek subayların maaşları, subayların maaşları gibi, görev yaptıkları yer ve koşullara göre değişir.

 • 2024 yılında yedek subay maaşı ortalama: 50.000 TL

Jandarma Subay Maaşları 

Jandarma subayların maaşı, rütbesi, eş ve çocuk durumuna da bağlı olarak değişmektedir. 

 • 2024 yılında jandarma subay maaşı ortalama: 50.000 TL - 55.000 TL arasındadır.

Subay Maaşları (3)

Deniz Subayı Maaşı 2024

Subayların maaşları, görevlerinin derecesine ve görev yaptıkları yere göre değişmektedir. Sonuç olarak, Deniz Kuvvetleri'nde görev yapan bir subayın maaşı, Hava Kuvvetleri'nde görev yapan bir subayın maaşından farklı olabilir.

 • 2024 yılında Deniz subayı maaşı ortalama: 48.500 TL - 55.500 TL arasındadır.

Pilot Subay Maaşları

Daha önce de bahsettiğimiz üzere subayların maaşları görevlerinin derecesi, görev yaptıkları yer gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Yine aynı şekilde hava, kara ve deniz subaylarının da maaşları birbirinden farklıdır.

 • 2024 yılında Pilot subay maaşı ortalama: 43.000 TL - 62.500 TL arasındadır.

2024 Emekli Subay Maaşı 

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alarak emekli olan subayların maaşı, birçok faktörden etkilenir. Ancak, tüm emekli subaylar aynı miktarda emekli maaşı alırlar. Emekli subayların maaşları, derecelerine, hizmet yıllarına ve unvanlarına göre değişiklik gösterir.

 • 2024 yılında emekli subay maaşı ortalama: 22.000 TL - 35.500 TL arasındadır.

Subay Maaşları (3)-1

Nasıl Subay Olunur?

Subay olmak isteyenlerin akıllarında beliren nasıl subay olabilirim sorusuna yanıt verelim. Subay olmak için iki seçenek vardır. Bu yöntemler;

 • Milli Savunma Üniversitesi ve Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavlardan geçer not alarak Harp Okuluna girmeye hak kazanmak
 • Lisans mezunlarının başvurabileceği subay kontenjanlarına başvurmak

Yukarıda belirtilen süreçlerin ardından, subay adayları fiziki yeterlilik testine tabi tutulurlar. Bu aşamayı tamamlayan adaylar, gerekli şartları karşılamaları durumunda subay olarak görevlendirilebilir.

Subay Maaşları (1)-1

Subay Olmak için Sağlanması Gereken Şartlar

Yukarıda belirtilen prosedürlerden geçtikten sonra subay olmak isteyen kişiler bazı şartları karşılamalıdır. 

Subay olmak için gereken şartlar;

 • En az lise mezunu olmak, 
 • Lisans mezunu olanlar için 27 yaş, lisansüstü mezunu olanlar için 32 yaşı geçmemiş olmak
 • Doktor subay adayları için 35 yaşı geçmemiş olmak,
 • Yazılı sınavdan en az 70 puan almak,
 • Vücudunda dövme, jilet veya benzer izler bulunmamak,
 • Daha önce alkol veya uyuşturucu bağımlılığı için tedavi görmemiş olmak,
 • Evli olan adaylar için hem kendi hem eşi için temiz adli sicil kaydına sahip olmak.

Subayların Zorunlu Çalışma Süresi Ne Kadar?

Subaylar 15 yıl görev yapmalıdır. Bu süre dolmadan istifa etmeleri mümkün değildir. Bu durumda 15 yıl mecburi hizmet süresi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bu seneler tamamlandıktan sonra subaylar isteğe bağlı olarak çalışma sürelerini uzatabilir.

Ayrıca subaylar, görevlerini belirli bir süre boyunca tamamladıktan sonra terfi için başvurabilir. Albaylığa yükselmek için subaylar ortalama 6 yılını hizmette geçirmelidir. 

Subay Maaşları (2)-1

Subaylar Eğitim Süresi Boyunca Maaş Alır Mı?

Sınavları başarıyla tamamladıktan sonra subay eğitimine geçen subay adaylarının merak ettiği sorulardan biri olan subaylar eğitim sırasında maaş alır mı? Bu soruya cevabımız evet olacak.

Subaylık eğitimi alan bireylerin aldıkları maaş, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında okuyan bireylerin aldığı maaşla aynıdır. Sözleşmeli subay adaylarına eğitimleri boyunca az da olsa bir maaş ödenir.

Sık Sorulan Sorular

Subay maaşlarının 2024 yılı itibari ile ne kadar olduğundan ve nasıl subay olunacağı gibi merak edilen soruların cevaplarından yazımızda bahsettik. Şimdi konu ile ilgili sık sorulan sorulara cevap verelim.

Kiralar en çok nerede arttı? Kiralar en çok nerede arttı?

2024 Askerlik kaç ay olacak?

Günümüzde er olarak 6 ay, yedek subay ve yedek astsubay olarak 12 ay askerlik hizmeti yapılır.

Astsubay maaşı 2024 ne kadar oldu?

Yedek astsubayların ortalama maaşı 40.860 TL'dir ve rütbelerine göre 45.760 TL'ye kadar yükselebilir.

Subaylar ne kadar maaş alıyor 2024?

2024 yılı itibari ile en düşük subay maaşı 48.500 TL iken en yüksek subay maaşı ise 70.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Editör: Esra Şahin