Futbolun efsanevi isimlerinden birisi olan Pele, kariyeri boyunca olağanüstü performansı ve attığı gollerle futbola adını altın harflerle yazdırdı. Siyah İnci, Futbolun Kralı ve Kral Pele gibi unvanların verildiği bu ismin kariyeri ve hangi takımlarda oynadığı merak ediliyor. Pele hangi takımlarda oynadı? İstatistikleri ve futbol kariyeriyle birlikte sizlere aktarıyoruz.

Ferdi Kadıoğlu Nereli? Ünlü Futbolcu Nerede Dünyaya Geldi? Ferdi Kadıoğlu Nereli? Ünlü Futbolcu Nerede Dünyaya Geldi?

"Siyah İnci", "Kral Pele", "Futbolun Kralı" Pele Kimdir? Nereli?

Pele, futbolun en büyük isimlerinden birisi olarak sergilediği eşsiz performansı, kariyeri ve dünya kupası istatistikleriyle her zaman için merak konusu. Pele hangi takımlarda oynadı sorusunu yanıtlamadan önce kısaca ilgili ismin futbol kariyerini inceleyelim.

Pele kimdir? Nereli? İşte yanıtı:

 • Asıl ismi Edson Arantes do Nascimento olan Pele, 23 Ekim 1940 tarihinde Brezilya’da dünyaya geldi.
 • Ailesi tarafından “Pepe” lakabı takılan ünlü futbolcuya daha sonra arkadaşları ve kuzenleri tarafından yaramaz anlamına gelen “Peli” lakabı takıldı. Bu da daha sonra “Pelé” lakabına dönüşmüştür.
 • 11 yaşında keşfedilene kadar ayakkabı parlatan Pele, bundan tam 4 yıl sonra onu keşfeden “De Brito” tarafından Santos takımına önerildi. Öneri esnasında ise ilgili isim “Bu çocuk dünyanın en iyi futbolcusu olacak.” denilmiştir.
 • Tüm zamanların en büyük futbolcularından birisi olarak kabul edilen Pele, 1956 yılında başladığı futbol kariyerinde 1977 yılında emekli olana kadar hazırlık maçları, lig maçları, dünya kupası maçları dahil olmak üzere toplamda 1363 karşılaşmada yer almıştır.
 • FIFA tarafından dünyanın en iyi futbolcusu seçilen Pele, 2000 yılında Diego Maradona ile birlikte “FIFA Yüzyılın Oyuncusu” ödülünü almıştır.
 • Pele, 15 yaşında Brezilya’nın Santos takımında oynamaya başladı. Daha sonra 16 yaşında Brezilya mili futbol takımı için görev almaya başlamıştır.
 • Henüz daha 17 yaşındayken 1958 Dünya Kupası finalinde atmış olduğu gol, onun dünya kupası finallerinde gol atan en genç futbolcu unvanına sahip olmasını sağladı.
 • Brezilya milli takımında 92 maçta atmış olduğu 77 gol ile Brezilya’nın en çok gol atan futbolcularından birisi oldu.
 • 1977 yılında emekli olmasının ardından futbol elçisi olarak UNICEF bünyesinde görev aldı. 1995 – 1998 yılları arasında Brezilya’nın Spor Bakanı olarak görev yaptı.
 • Pele 2022 yılının Kasım ayının son döneminde, kolon kanseri ve solunum yolu enfeksiyonuna bağlı komplikasyonlar nedeniyle Sao Paulo’daki Albert Einstein hastanesine kaldırıldı. 29 Aralık 2022 tarihinde aynı hastanede çoklu organ yetmezliği ve bağırsak kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Pele hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi onun hangi takımlarda oynadığı hakkındadır. Pele hangi takımlarda oynadı? İşte yanıtı…

Pele Hangi Takımlarda Oynadi 1

Pele Hangi Takımlarda Oynadı?

Pele hangi takımda oynadı sorusuyla birlikte zaman zaman birçok kişi araştırma yapabiliyor. Dünyanın en iyi futbolcusu olan Pele, futbol kariyeri boyunca sadece 2 takımda yer almıştır. Alt yapı kariyerini Bauru AC’de başlatan Pele, daha sonra profesyonel futbol kariyerine Santos’ta devam etmiştir.

Futbola başladığı Santos takımında 1956 – 1974 yılları arasında forma giymiş, çıktığı 638 karşılaşmada 619 gol atmıştır. Kariyerinin son iki yılı olan 1975-76 ve 1976-77 sezonlarını Amerika kulübü olan New York Cosmos’ta geçiren Pele, burada giymiş olduğu on numaralı formayla emekli oldu.

Pele hangi takımlarda oynadı sorusunun yanıtı bu şekildedir. Şimdi efsane futbolcunun kaç yaşında öldüğünü ve ölüm nedenini açıklayalım.

Pele Kaç Yaşında Öldü? Ölüm Nedeni

Pele’nin oynadığı takımları listeledikten sonra kısaca ölüm nedeni hakkında bilgileri vermek istiyoruz. Pele, 2022 yılının Kasım ayında Sao Paulo’daki Albert Einstein Israelite hastanesine kaldırılmıştı. Aynı tarihte Pele’nin kolon kanseri ve solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak hastaneye yatırıldığı açıklamıştı.

Ölümünden 5 hafta kadar önce hastanenin yapmış olduğu açıklamalarda Pele’nin durumunun kötüye gittiği, kanserinin ilerlediği belirtildi. Buna bağlı olarak hastaneden yapılan açıklamaya göre Pele, 29 Aralık 2022 tarihinde bağırsak kanseri ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Pele kaç yaşında öldü sorusu için futbol kralının 82 yaşında yaşama veda ettiğini söyleyebiliriz. Şimdi Pele hangi takımlarda oynadı sorusunu soran kişiler için futbolcunun kariyerindeki önemli gelişmeleri aktaralım.

Pele Hangi Takımlarda Oynadi 2

Pele Kaç Yaşında Futbolu Bıraktı?

Pele ve futbol kariyerine yönelik futbol severler tarafından sıklıkla araştırma yapılıyor. Bu konuda en çok sorulan sorulardan birisi de Pele’nin futbolu kaç yaşında bıraktığına yöneliktir. Pele kaç yaşında futbolu bıraktı? İşte yanıtı:

 • Siyah İnci, Futbolun Kralı, Kral Pele lakaplarıyla ünlü olan Pele, 1977 yılında 37 yaşındayken emekli olmuştur.
 • Pele jübilesini Amerika’nın New York Cosmos Futbol Kulübü’nde gerçekleştirdi.

Pele Kaç Gol Attı?

Pele hangi takımlarda oynadı sorusuyla beraber eşsiz futbolcunun kariyerindeki önemli istatistikler de merak ediliyor. Özellikle ilgili futbolcunun atmış olduğu gollerle dünyaca tanınması, onun kariyeri boyunca toplamda kaç gol attığının araştırılmasını sağlıyor. Pele kaç gol attı? İşte yanıtı:

 • Pele, profesyonel futbol kariyerine başladığı Santos kulübünde 638 maçta 619 gol atmıştır.
 • Daha sonra transfer olduğu New York Cosmos kulübünde çıktığı 56 karşılaşmada 31 gol atmıştır.
 • Böylelikle dünyanın en iyi futbolcusu Pele, profesyonel futbol kariyerinde toplamda 694 maça çıkmış ve 650 gol atmıştır.
 • Pele’nin Brezilya milli takımında çıktığı 92 karşılaşmada attığı 77 gol ile Brezilya’nın en çok gol atan futbolcusu olduğu da bilinmektedir.
 • Pele, 1956 yılından 1977 yılına kadar süren futbol kariyerinde, hazırlık maçları ve diğer maçlar da dahil edildiğinde, toplamda çıktığı 1363 karşılaşmada atmış olduğu 1279 gol ile Guinness Dünya Rekorları’nda yer almaktadır.

Pele'nin Kaç Dünya Kupası Var?

Pele, bireysel futbol kariyerinde olduğu kadar aynı zamanda Brezilya milli takımıyla Dünya Kupası’ndaki performansıyla da adından söz ettirmiştir. Özellikle 1958 Dünya Kupası finalinde henüz 17 yaşındayken atmış olduğu gol sonrasında geniş kitleler tarafından tanınmıştır. Pele hangi takımlarda oynadı sorusu haricinde şimdi ilgili futbolcunun Dünya Kupası istatistiklerini inceleyelim.

Pele’nin kaç dünya kupası var? İşte yanıtı:

 • Pele, 16 yaşındayken Brezilya’nın milli futbol takımında oynamaya başlamıştır.
 • Burada ilk olarak henüz 17 yaşındayken 1958 yılında FIFA Dünya Kupası finalinde gol atarak dünya kupası finallerinde gol atmış en genç oyuncu unvanını almıştır. Bununla birlikte Pele, ilk dünya kupasını bu tarihte almıştır.
 • Daha sonra 1962 Dünya Kupası’nda da yer alan Pele, burada grup aşamasında sakatlanması sonucunda turnuvanın geri kalanında yer almamıştır. İlgili yılda Brezilya dünya kupasını alan takım olmuştur.
 • Pele, 1970 Dünya Kupası’nda da 4 gol ve 7 asistle en etkili isimlerden birisi olarak üçüncü şampiyonluğunu yaşamıştır.
 • Pele, toplamda üç dünya kupası şampiyonluğu ile birlikte bu başarıya ulaşmış tek futbolcudur.
 • Pele Hangi Takımlarda Oynadi 3

Pele ve Futbol Kariyeri

Pele hangi takımlarda oynadı sorusuna yönelik son olarak ilgili futbolcunun istatistiklerinde ve kariyerindeki detaylara göz atalım. Berzilya’nın Tres Coraçoes şehrinde dünyaya gelen Pele’nin babası da kendisi gibi futbolcuydu. Küçük yaşlarda futbola olan ilgisiyle başlattığı kariyeri boyunca sayısız gole imza atmış, birçok kupayı da kazanmıştır.

Pele’nin futbol kariyerindeki önemli başarıları şu şekildedir:

 • Futbola başladığı Bauru AC ile Sao Paulo Gençler Eyalet Şampiyonası’nı 1954-56 yılları arasında toplamda üç kez kazanmıştır.
 • Santos futbol kulübünde toplamda 19 yıl forma giymiş ve burada 10 eyalet, 6 lig şampiyonluğu yaşamıştır. Pele ayrıca Santos formasıyla, iki Libertadores Kupası, iki de Kıtalar Arası Kupa kazandı.
 • Pele, Brezilya milli takımı formasıyla FIFA Dünya Kupası turnuvalarında 1958, 1962 ve 1970 yıllarında şampiyonluk yaşamıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Pele hangi takımlarda oynadı sorusuna yönelik sıkça sorulan soruları yanıtlayalım:

1- Pele hangi takımda oynuyordu?

Pele, emekli olduğu 1977 yılında New York Cosmos Futbol Kulübü’nde oynuyordu.

2- Pele'nin lakabı nedir?

Futbolun en iyilerinden olan Pele’nin Siyah İnci, Kral Pele, Futbolun Kralı gibi lakapları bulunmaktadır.

Editör: Alp Editor