Amerika Birleşik Devletleri merkezli yayın plafromu Netflix, yaklaşık on yıldır yapım işinde de yer alıyor. Bu alanda iki stüdyo Netflix'in Avrupa pazarındaki yayınları konusunda büyük önem taşıyor: İspanya ve İngiltere. Bu nedenle ülkemizde pek çok kişi kaliteli yapımları ararken arama motorlarında Netflix İngiliz dizileri gibi konuları araştırıyor.

Eğer hala izlemediyseniz kaçırmamanız gereken Netflix İngiliz dizileri listesini sizler için hazırladık! İşte en iyi 10 İngiliz dizisi...

Netflix İngiliz Dizileri

Avrupa'nın kültür merkezlerinden biri konumundaki İngiltere, dünya dilinin İngilizce olması nedeniyle küresel çapta ilgi çeken dizilerle karşımıza çıkabiliyor. Netflix İngiltere dizileri bunun yanı sıra kaliteli çekimleri, insanı içine çeken senaryoları ve gerçekçi hissiyatı nedeniyle de sık sık tercih ediliyor.

Biz de bu yazımızda Netflix İngiliz dizileri listesiyle işe başlayacak, en iyi dizileri sizlere tanıtacak ve gelecekte dizi izlemek istediğinizde elinizin altında olacak bir rehber oluşturmaya çalışacağız. İyi okumalar!

1. The Crown (2016 - 2023)

Netflix Ingiliz Dizileri The Crown

İngiliz kraliyet ailesi tüm dünyanın merakla izlediği bir aile konumunda. Orta Çağ ve 17-18. yüzyıl entrikalarını günümüzde bizlere canlı canlı yaşatan Kraliyet ailesi, İngiliz olsun veya olmasın herkes tarafından, Commonwealth topluluğunda yer alsın veya almasın tüm ülkeler tarafından güncel bir şekilde takip ediliyor.

The Crown da bu konuda oldukça işlevli bir yapı diyebiliriz. The Queen isimli filmden ve The Audience isimli tiyatro oyunundan esinlenerek hayata geçen dizi, iki yıl önce hayata veda eden Kraliçe II. Elizabeth'in hayatını konu ediniyor.

Elizabeth'in çocukluğundan başlayan ve beş sezon boyunca Prens Phillip, III. Charles, Prenses Diana ve Camilla gibi tarihe geçen kişilikleri konu eden dizi, Netflix kraliyet dizileri gibi ayrı bir alanın da oluşmasına sebep oldu diyebiliriz. 

2. Skins (2007 - 2013)

Netflix Ingiliz Dizileri Skins

Netflix İngiliz dizileri arasında pek çok gençlik dizisi de yer alıyor. Bunlar arasında yıllardır en sevileni, hiç kuşkusuz her kuşağın benimseyebileceğini düşündüğümüz Skins.

2007-2013 yılları arasında yayınlanan dizi tam olarak bir Netflix yapımı sayılmaz, fakat Netflix'te yayınlanan İngiliz dizilerinden biri olduğu için listeye katmak gerektiğini düşünüyoruz.

Dizi üç jenerasyonu birden ele almaktadır. Her bölümde farklı bir karakteri anlatan dizi, bölümlerini bu karakterlerin isimleriyle adlandırır. Yani net bir olay örgüsü yoktur. 

Dizideki karakterler yeme bozuklukları, cinsellik, madde bağımlılığı, akıl hastalıkları gibi konulardan muzdariptir, bu nedenle Skins oldukça çarpıcı bir dizi konumundadır.

3. The End Of The F**** World (2017 - 2019)

Netflix Ingiliz Dizileri The End Of The F World

The End Of The F**** World, ilk sezonuyla dünya çapında büyük ilgi ve yankı uyandırmış, ancak bir yandan da belli tartışmaların merkezinde yer alarak tepki çekmişti.

Dizinin tepki çekmesinin en büyük nedeni başrollerin henüz liseye gidiyor olmalarıydı. Karakterler buna rağmen cinayetlerin merkezinde yer almış, evlerinden kaçmış ve tıpkı efsane suçlu çift "Bonnie ve Clyde" gibi bir hayat yaşamışlardı.

Dizi buna rağmen özellikle çekimleri, sorunlu gençlerin hayatına başarılı bir şekilde odaklanabilmesi ve çarpıcı olurken şirazeyi kaçırmadığı için çok sevilmişti. Netflix İngiliz dizileri arasında en iyilerinden biri.

4. Peaky Blinders (2013 - 2022)

Netflix Ingiliz Dizileri Peaky Blinders

Diyarbakır’da restore edilen kilise Meclis gündeminde Diyarbakır’da restore edilen kilise Meclis gündeminde

Netflix dönem dizileri arasında The Crown'ın en iyisi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü çok daha iyisi var. O kadar iyi ki, bir nesil neredeyse elli yıl sonra yeniden kasket takmayı sevdi.

Bahsettiğimiz dizi elbette Peaky Blinders. 1880-1910 yılları arasında gerçekten faaliyet göstermiş olan Peaky Blinders isimli bir sokak çetesini konu edinen dizi, çetenin 1. Dünya Savaşı sonrası nasıl ayakta kalabildiğini anlatıyor.

Netflix İngiliz polisiye dizileri arasında bir numarayı çekebileceğini düşündüğümüz Peaky Blinders, özellikle Tommy Shelby karakteriyle kült diziler arasına da girdi. Tommy Shelby'i canlandıran Cillian Murphy, sonrasında Oppenheimer'ı da canlandırarak ününe ün kattı.

5. After Life (2019 - 2022)

Netflix Ingiliz Dizileri After Life

2000'lerin, 2010'ların ve 2020'lerin ünlü komedyeni Ricky Gervais, tanıtmamızdan anlayabileceğiniz üzere her çağa, her nesle, her insana hitap edebilecek kadar yetenekli bir isim.

Özellikle sivri dili ve stand-up şovlarıyla tanıdığımız Ricky Gervais, son dönemde dizi sektörüne adım atmasıyla da biliniyor. Kendisi, depresyon ve komediyi çok iyi bir şekilde harmanlayan After Life isimli bir diziyle karşımızda.

Karısını kaybettikten sonra hiçbir şeyi umursamayan bir gazeteciyi canlandıran Ricky Gervais, dizi boyunca sivri dilliliğini onlarca kez gösteriyor, yer yer sinir ediyor, ancak her zaman güldürüyor.

6. The Gentlemen (2024)

Netflix Ingiliz Dizileri The Gentleman

The Gentlemen en yeni Netflix İngiliz dizileri arasında yer alıyor ve hiç şüphesiz ki yılın en ilgi çekici yapımlarından biri. Neden mi? Çünkü komedi anlayışını değiştiren yönetmenlerden Guy Ritchie bu kez dizi sektöründe!

Suç komedilerinin vazgeçilmez ismi Guy Ritchie, 2019 yılında çıkan ve çok sevilen The Gentlemen filmini bu yıl itibariyle bir diziye uyarlamış vaziyette. 

Dizi tipik bir Guy Ritchie yapımı esasında; ikilemler ve tesadüfler yoğun şekilde bulunmakta. Bu kez karşımızda bir esrar imparatorunun oğlu var. Büyük bir mirasa konan oğul, ya her şeyi riske atacak ve işi sürdürecektir, ya da polisle işbirliği yapıp aza razı olacaktır.

7. Formula 1 Drive to Survive (2019 - )

Netflix Ingiliz Dizileri Formula 1

Formula 1 eskiden sadece sporla ilgilenen belli bir kitlenin izlediği, reytingleri düşen veya yükselen, ancak çarkı bir şekilde döndüren bir araba yarışı serisinden ibaret idi.

2019 yılında Netflix tarafından ilk sezonu yayınlanan Formula 1 Drive to Survive her şeyi değiştirdi. Bizzat yarış hafta sonlarından yaptığı çekimlerle bizleri Formula 1'in iç dünyasına götüren dizi, pilotların yarı tanrılar olmadıklarını, herkesin kendi hikayesi ve kişiliğine sahip olduğunu gözler önüne sererek dünyayı şoke etti.

En iyi İngiliz dizileri arasında sayılmayı hak eden Formula 1 Drive to Survive, hakkında çok az şey bildiğimiz bir sporu dünya çapına tanıtarak oldukça başarılı bir işe imza atmakta.

8. Cunk on Earth (2022)

Netflix Ingiliz Dizileri Cunk On Earth

Netflix İngiliz dizileri listemizde sırada sıra dışı bir belgesel var. “Sahte belgesel” olarak adlandırılan Cunk on Earth, yapımcı Charlie Brooker’ın üstlendiği dizi yayınlandığı tarihte büyük beğeni topladı.

Philomena Cunk, Cunk on Earth belgeselinde uygarlık tarihinin izini sürüyor ama oldukça ilginç bir şekilde. Biraz muzip ve alaycı bir tavırla ilerleyen belgesel, insanlığın geçmişten bugüne geldiği noktayı ele alıyor. Popüler konuları da anlatı diline başarılı bir şekilde yerleştiren bu eğlenceli belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

9. Baby Reindeer (2024)

Netflix Ingiliz Dizileri Baby Reindeer

2024 yapımı Baby Reindeer yayınlandığı andan itibaren tüm dünyada şok etkisi bıraktı. İngiliz yapımı Baby Reindeer dizisinin hikayesi, dizisini yaratıcısı Richard Gadd’ın başından geçen gerçek olaylara dayanıyor.

Son zamanlarda sosyal medya ve hatta ana akımda dahi gündeme gelen dizide Martha karakteri de çok konuşulmuştu. Gerçek hayattaki Martha’nın ortaya çıkıp röportajlar vermesiyse diziyi daha da ilgi çekici hale getirdi. Eğer hem bir İngiliz-İskoç dizisi izlemek hem gerilmek hem de gerçek hikayeden uyarlama bir yapım izlemek istiyorsanız bu önerimizi kaçırmayın.

10. Black Mirror (2011 - 2023)

Netflix Ingiliz Dizileri Black Mirror

Zamanında herkesin dilinde olan Black Mirror da bir İngiliz dizisi. Yayınlandığı dönem tüm dünyanın konuştuğu bu dizi, son derece gerçekçi kurgusu ve ilginç konularıyla akılları karıştırmıştı.

Charlie Brooker tarafından yaratılan dizi, spekülatif bilim kurgu türü olarak geçiyor. İlk sezonu 2011 yılında başlayıp günümüze kadar devam eden Black Mirror, 2010’ların en iyi dizilerinden biri olarak ele alınıyor. Eğer hala izlemediyseniz Netflix İngiliz dizileri listemizdeki bu öneriyi kaçırmayın.

Diğer Önemli Netflix İngiliz dizileri

Netflix İngiliz dizileri arasında en beğendiklerimizi sizlere açıklamalarıyla sunduk, ancak pek çok önemli dizi daha Netflix İngiltere bünyesinde mevcut. Bu dizileri de listelemekte fayda var.

  • Sex Education
  • Black Mirror
  • Top Boy
  • Bodyguard
  • Cunk On Earth
  • Heartstopper
  • One Day
  • Baby Reindeer

Editör: Esra Şahin