AMED TV - Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında gizli ayinlere katılanların konakladıkları mekan bulundu.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki Zerzevan Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında gizli ayinlere katılanların konakladıkları mekan bulundu.

Diyarbakır’da tek motorlu uçak gökyüzünde süzüldü! Diyarbakır’da tek motorlu uçak gökyüzünde süzüldü!

Amedtv 3-1

İlçeye 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında yer alan, Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan Kalesi, kentin önemli turizm değerleri arasında.

Askeri yerleşimde, dünyada bulunan son Mithras tapınağının ortaya çıkarıldığı kale, bilimsel kazılarla tarihe ışık tutuyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan tarihi kalede, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik, Diyarbakır Müzesi, Çınar Kaymakamlığı ve Dicle Üniversitesinin katkılarıyla 2014 yılında başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.

Coşkun, bunun çok önemli bir keşif olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

"Çünkü Roma İmparatorluğu'nun Doğu sınırındaki ilk kutsal alan. Dünyada bulunan son Mithras kutsal alanı. Mithras, Roma İmparatorluğu'nun ezoterik ve gizem inancıdır. Tören ve ayinleri gizlidir. Bütün bu gizli tören ve ayinler Zerzevan Kalesi'nde yer altındaki yapı ve tapınaklarda gerçekleştiriliyor. Kazılarda yılın belirli dönemlerinde Roma İmparatorluğu'nun farklı yerlerinden gelen ve ezoterik inanca mensup 'Mithras'çıların kaldıkları yerleri bulduk. Kazıları bu alanda sürdürüyoruz. Çalışmaları bilim dünyasına sunacağız."

Amedtv 2-1"Her ülkeden kutsal alanı görmeye gelenler var"

Daha önce tarihi kalede Mithras inancına ait tapınak, yer altı yapısı ve anıtsal girişin bulunduğunu anımsatan Coşkun, Zerzevan Kalesi'nin en önemli yapısının Mithras kutsal alanı olduğuna dikkati çekti.

Buradaki kazılarla, hakkında hiçbir yazılı belge olmayan bu gizemli inançla ilgili bilgilere ulaşıp, bunları bilim dünyasına sunduklarını dile geçiren Coşkun, konaklama yapılan alandaki çalışmaları ise yıl sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını aktardı.

"1900 yıllık Mithras kutsal alanında Roma İmparatorluğu'nun farklı noktalarından gelerek gizli tören ve ayinlere katılan Mithras'çıların konakladıkları yerleri bulmanın heyecanını yaşıyoruz." diyen Coşkun, Zerzevan Kalesi'nde en çok merak edilen bu alanda çalışmaları yoğunlaştırdıklarını belirtti.

Kaynak: AA