AMED TV - Hac ibadeti için kutsal topraklara gelen milyonlarca Müslüman ,bayramın ilk günü kurban kesilmesinin ardından tıraş olup ihramdan çıkarak ziyaret tavafını gerçekleştirdi.

NATO'nun genel sekreteri değişti NATO'nun genel sekreteri değişti

Ziyaret tavafını yapan hacı adayları, farz rükünleri tamamlayarak hacı oldu. Hicri 1445 yılının Kurban Bayramı, Mekke-i Mükerreme'de büyük bir coşku ile kutlanıyor.Arefe günü Arafat'ta vakfeye durup gözyaşları ile tövbe edip, dualarda bulunan milyonlarca hacı adayı, güneşin batmasından sonrasında 11 kilometre uzaklıktaki Müzdelife bölgesine otobüslerle intikal ettiler. Gece yarısı ve sabah namazı vaktine kadar Müzdelife'de kalan hacı adayları, akşam ve yatsı namazlarını cem-i tehir ile eda etti. Hacı adayları, vakfe duası ve ibadetlerin ardından gece yarısından sonra ve sabah namazı vakti yola çıkarak Cemerat'a (şeytan taşlama alanı) yürüdüler. Yaklaşık 7 kilometrelik yol ve tünellerde her sene olduğu gibi yürüme bantlarının hiçbirisinin çalışmaması, yaşlı Türk hacılarını çok zorda bıraktı. Suud yetkililerinden senede 2 gün hizmet edecek yürüyen bantların bakımını yapmadığı için mahşerde şikayetçi olacaklarını söyleyen hacı adayları, daha sonra şeytan taşlamaya geçtiler. Bu arada çok sayıda Türk hacı adayı, çalışmayan bantlar yüzünden yolda baygınlık ve kalp krizi geçirdi.

İlk gün büyük şeytana 7 taş atan hacı adayları, daha sonra otellerine yürüyerek gidebildi. Böyle düzensizlik yüzünden hacılar iki kat yorgunluk yaşadı. Taksi ücretleri de kilit olan trafik yüzünden telaffuz edilmesi güç astronomik rakamlara ulaştı. Mekke’deki hac trafiğinin halen raylı sistem kurulmadığı için kilit olduğu, bayram sabahında hacılar, Cemerat'tan otellerine saatlerce bekleyerek, gidemediler.

Kaynak: Haber Merkezi