Arda Güler ismini doğal olarak sık sık duyuyoruz, fakat Mert Müldür kimdir sorusunun da son günlerde artışa geçtiği söylenebilir. Fenerbahçe'nin geçen sezon takıma kattığı Mert Müldür, takımının sezonu 99 puan ile tamamlamasında büyük rol oynadı. Kendisi bu performansının ardından EURO 2024 için Türk Milli Takımı'nda da kendine yer buldu.

Biz de bu yazımızda turnuvanın yıldız oyuncularından Mert Müldür kimdir sorusunu yanıtlayacak ve genç oyuncu hakkında merak edilenleri sizlere sunacağız. İyi okumalar!

Mert Müldür Kimdir?

Mert Müldür 3 Nisan 1999 tarihinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da dünyaya geldi. Mert Müldür'ün babası Yozgatlı bir işçi, annesi ise Bingöllü bir ev hanımıdır. Çift daha iyi bir hayat kurabilmek için Avusturya'ya göç etmiş, Mert Müldür de burada dünyaya gelmiştir.

Mert Müldür bebekliğinde futbolla tanışmış, yaşı sokağa çıkmaya yeter yetmez mahalle arasında futbol oynamaya başladı. Ailesi kendisinin bu ilgisini iyiye çekmek istedi, neticede Mert Müldür babası ve annesinin elinden tutması ile henüz yedi yaşındayken Rapid Wien kulübünün altyapısına girdi.

Bu konu hakkında Mert Müldür şu ifadeleri kullanıyor: “Annem ve babam futbol oynamama hep kızardı. Ben de oynamaktan hiç vazgeçmezdim.”

Mert Müldür Kimdir (3)

2006 yılında adım attığı Rapid Wien altyapısında tam 11 yıl boyunca yetişen Mert Müldür, bu yıllarda takımın gelecekteki umutlarından biri olarak öne çıktı. Bu yıllarda çok iyi bir savunmacı olduğu görülen Mert Müldür, takım tarafından sağ bek mevki için yetiştirildi.

Uzun süren altyapı kariyerinin ardından 2017-2018 yılında Mert Müldür en büyük hayalini gerçekleştirdi ve henüz 18 yaşındayken profesyonel kariyerine adım attı.

2017-2019 yılları arasında çoğunlukla kulübeden oyuna dahil olan Mert Müldür, ilk sezonunda sadece 2 maçta forma giydi, ikinci sezonunda ise 26 maçta oyuna dahil oldu.

2019-2020 sezonuna Rapid Wien ile başlayan Mert Müldür, sadece beş maç sonra Serie A'nın yükselişteki takımlarından Sassuolo'ya transfer edildi.

Dört sezon Sassuolo forması giyen Mert Müldür, özellikle ilk üç sezonunda takımın önemli parçalarından biri konumundaydı. Mert Müldür takımla iki lig sekizinciliği yaşadı, kendisinin rol aldığı yıllarda Sassuolo her zaman bir orta sıra takımından fazlası oldu.

2022-2023 sezonunda sadece iki maça çıkan Mert Müldür, 2023-2024 sezonunda Fenerbahçe'ye transfer olarak Türkiye'ye geldi.

Mert Müldür Kimdir (5)

Mert Müldür Fenerbahçe ile iyi bir uyum sağladı, tam 26 maçta forma giydi ve bulduğu dakikaları oldukça iyi değerlendirdi. Fenerbahçe Mert Müldür'ün takıma katıldığı sezonu 99 puanla lig ikincisi olarak tamamladı.

Özgür Özel’den ‘bozkurt’ tartışmalarında Merih Demiral hatırlatması Özgür Özel’den ‘bozkurt’ tartışmalarında Merih Demiral hatırlatması

Mert Müldür Nereli, Kaç Yaşında?

Mert Müldür dünyaya Avusturya'nın başkenti Viyana'da geldi. Baba tarafından aslen Yozgatlıdır, anne tarafından ise Bingöl.

Mert Müldür'ün doğum günü 3 Nisan 1999. Genç oyuncu 2.5 ay kadar önce 25 yaşına girdi.

Mert Müldür Boyu ve Kilosu

Mert Müldür 1.88 boyunda ve 74 kilo ağırlığındadır. Bir savunmacı için gereken fiziğe sahiptir. Uzun boyuna göre oldukça zayıftır.

Mert Müldür Hangi Takımda Oynuyor?

Mert Müldür kariyerine Rapid Wien ile başladı. Sonrasında dört sezon Sassuolo forması giydi. Bu süreçte Türk takımlarının epey dikkatini çekti.

Mert Müldür Kimdir (4)

Mert Müldür nerede oynuyor sorusunun mevcut cevabı ise Fenerbahçe. Mert Müldür istatistikleri de aşağıdaki tabloda sizler için derlendi.

Takım

Maç

Gol

Asist

Sassuolo

90

2

5

Rapid Wien

47

2

6

Fenerbahçe

31

1

4

Mert Müldür Maaş ve Piyasa Değeri Bilgisi

Mert Müldür kimdir sorusu kapsamında kendisinin aldığı maaş ve kendisinin güncel piyasa değeri de sık sık araştırılmakta. Nitekim futbolun iş dünyası kısmında bu istatistiklerin önemi büyük.

Mert Müldür Fenerbahçe ile 4 yıllık sözleşme sahibidir. Yıldız adayı sağ bek oyuncusu yıllık 1.2 milyon Euro maaş almaktadır. Mert Müldür piyasa değeri ise an itibariyle 4.20 milyon Euro seviyesinde.

Genç oyuncunun piyasa değerinin zirveyi gördüğü yıl 2020. Sassuolo'da ilk sezonu sonrası Mert Müldür'ün piyasa değeri 10 milyon Euro seviyesine kadar yükselmişti.

Mert Müldür Kimdir 6 (1)

Mert Müldür Mevki Bilgisi

Mert Müldür futbola başladığından bu yana savunmacılığıyla öne çıkmış, Rapid Wien altyapısında bir sağ bek olarak yetiştirilmiştir.

Mert Müldür kariyerine başladığından beri sağ bek mevkinde görev almaya devam etmektedir. Kendisi oyun planına bağlı olarak stoper veya defansif orta saha da oynayabilmektedir.

Mert Müldür Instagram Hesabı

Bir futbolcuyu tanımak isteyenler, doğal olarak kendisinin sosyal medya hesaplarını araştırmaktadırlar. Nitekim bizler gibi futbolcular da hayatlarından belli kesitleri sosyal medya hesaplarından paylaşıyorlar.

Futbolcuların bilhassa kullanım kolaylığından ötürü Instagram tercih ettiği söylenebilir.

  • Mert Müldür Instagram adresi mert.m99. Kendisinin tam 462.000 takipçisi bulunmakta.

Mert Müldür Kimdir (1)

Mert Müldür Milli Takım Kariyeri

Mert Müldür dünyaya Avusturya'da geldi, dolayısıyla kendisi için Avusturya Milli Takımı'nda oynama şansı da mevcuttu.

2019 yılında iki kez Avusturya Milli Takımı tarafından çağırılan, hatta teknik direktör Roberto Foda tarafından forma garantisi dahi verilen Mert Müldür, bu teklifleri reddetti ve o yıl seçimini Türk Milli Takımı'ndan yana kullandı. Mert Müldür, Türk Milli Takımı ile EURO 2020 ve EURO 2024 turnuvalarında forma giymiştir.

Mert Müldür kimdir sorusunun cevabını ve kendisinin kariyerini inceledik. Şimdi gelelim Mert Müldür kimdir sorusu kapsamında en çok merak edilenlere.