Erdoğan’dan Demiral açıklaması Erdoğan’dan Demiral açıklaması

AMED TV - Kurban Bayramı'nın son gününe kadar kurban kesimi yapılabilir mi? İşte, kurban kesiminin son gününe dair detaylar.

Kurban Bayramı, İslam dünyası için büyük bir öneme sahip ve her yıl milyonlarca Müslüman tarafından coşkuyla kutlanıyor. Kurban ibadeti, Allah’a yakınlaşmak amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanların usulüne uygun kesilmesini ifade ediyor. Peki, kurban kesimi ne zaman biter?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. İslam mezheplerine göre, kurban kesim vakti değişiklik gösterebiliyor. Hanefi mezhebine göre, bayramın ilk üç gününde kurban kesilebilirken, Şafii mezhebine göre ise bayramın dördüncü günü gün batımına kadar kurban kesimi yapılabiliyor.

Hanefi mezhebine göre, kurban kesimi bayramın üçüncü günü olan 18 Haziran Salı günü gün batımına kadar yapılabilir. Şafii mezhebine göre ise 19 Haziran Çarşamba günü gün batımına kadar kurban kesimi devam edebilir.

Kaynak: Haber Merkezi