Sosyal demokrasinin dünyadaki en başarılı temsilcilerinden Kanada, bu konuda güney sınır komşusu Amerika Birleşik Devletleri'ne göre çok daha farklı politikalara sahip. Örneğin ABD'nin aksine Kanada devlet olarak da vatandaşlarının sağlık ve ilaç masraflarına ortak oluyor. İki devletin ekonomi politikalarında ortak noktaları da var; mesela hem ABD, hem Kanada asgari ücret uygulamasına sahip.

Halen kağıt üzerinde Büyük Britanya'nın bir parçası olan Kanada hem yüksek asgari ücretleri, hem kolay göçmen kabul etmesi, hem de sosyal devlet politikaları nedeniyle Türkiye'den yurtdışına gitmek isteyen vatandaşlarımız için en rahat rotalardan biri. Son araştırmalara göre Kanada'da 100.000 Türk yaşıyor. Türk vatandaşlarının çoğunun tercih ettiği şehir Toronto.

Kanada Asgari Ücret (4)

Sorularınızın cevabı bu yazıda: Kanada asgari ücret 2024 yılında hangi seviyede? Kanada'da da ABD'de olduğu gibi eyalet eyalet değişen bir asgari ücret uygulaması var mı? Hepsini sizler için derledik, iyi okumalar dileriz.

Kanada Asgari Ücret Ne Kadar?

Az önce de bahsettiğimiz üzere Kanada halen kağıt üzerinde Büyük Britanya'nın bir parçası, ancak bu sadece anayasada geçen "ülkenin kralı vesaire vesaire" ifadesinden ibaret. Kanada bunun dışında dışişlerinde de içişlerinde de tamamen bağımsız bir devlet.

9.984.670 kilometrekarelik nüfusuyla dünyanın en büyük ikinci ülkesindeki Kanada, bu nedenle doğal olarak eyalet sistemiyle yönetiliyor. Bu eyaletler içişlerinde bir ABD eyaleti kadar özerk değiller, fakat yerinden yönetim sosyal devlet normları kapsamında gayet iyi bir şekilde ilerliyor.

Dolayısıyla takdir edersiniz ki her eyalette farklı bir asgari ücret uygulaması var. Ancak bu uygulamanın en önemli sebebi coğrafi. Kanada'nın kuzey kısımları neredeyse tamamen buzul, orta kısımları ise buzul olmasa dahi oldukça soğuk ve kurak topraklar. Dolayısıyla ülkenin belli yerlerinde yaşam zor ve bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarını idame ettirecek ücrete ihtiyacı var.

Yurt dışı çıkış harcına 10 kat zam Yurt dışı çıkış harcına 10 kat zam

Kanadada Asgari Ücret (3)

Ancak yine tıpkı ABD'de olduğu gibi bir federal asgari ücret de var. Merkezi ekonomi yönetimi tarafından belirlenen bu ücretin altına inilebilmesi de mümkündür.

 • Kanada aylık asgari ücret, federal hükümet tarafından Kanada saatlik asgari ücret olan 17,30 dolar üstünden hesaplanır. Bu da aylık 2800 dolar gibi bir rakama tekabül eder.

Kanada'da Asgari Ücret Hangi Eyalette Ne Kadar?

Kanada toplam 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan büyük ve federal bir ülkedir. Eyaletler tıpkı ABD'de olduğu gibi kendi anayasasına ve kendi başkanlarına sahip ufak devletçiklerdir. Bölgeler ise direkt olarak federal hükümete bağlıdır, vali vasıtasıyla yönetilir. 

Bu nedenle eyaletlerde asgari ücret federal asgari ücret bareminden düşük olabilir. Bölgelerde ise asgari ücret çok daha doyurucu bir seviyede.

Kanada Asgari Ücret (5)

Yazımızın bu kısmında Kanada'da asgari ücret ne kadar sorusuna eyalet düzeyinde bakacağız.

 1. Britanya Kolombiyası: $16.75/saat
 2. Ontario: $16.55/saat
 3. Alberta: $15.00/saat 
 4. Manitoba: $15.30/saat
 5. Saskatchewan: $14.00/saat
 6. Quebec: $15.75/saat
 7. Yeni Brunswick: $15.30/saat
 8. Nova Scotia: $15.20/saat 
 9. Prens Edward Adası: $15.40/saat
 10. Newfoundland and Labrador: $15.60/saat
 11. Yukon: $17.59/saat
 12. Kuzeybatı Bölgesi: $16.05/saat 
 13. Nunavut: $19.00/saat

Bu listeye bakıldığında Kanada'da en yüksek asgari ücret Nunavut eyaletinde ödeniyor. Nunavut eyaleti ülkenin yüzölçümünün %20'sinden fazlasını oluşturur ancak sadece 39.000 kişilik nüfusa sahiptir. Bunun sebebi de eyaletin çoğunlukla buzullardan oluşması. Dolayısıyla yüksek asgari ücrete aldanıp da Nunavut'ta yaşamayı düşünmeden önce iki kez hesap yapmanız tavsiye edilir.

Kanada Maaşlar Ortalama Ne Kadar?

Kanada'da binlerce farklı mesleğe sahip olmak mümkün. Tahmin edersiniz ki her meslek grubunun da farklı bir maaş oranı vardır.

Kanada Asgari Ücret (2)

En çok kazanan meslek grubu elbette kendi işine sahip olan insanlar, yani iş adamları. Ancak bir yere bağlıysanız ve çok para kazanmak istiyorsanız doktorluğu veya avukatlığı tercih etmeniz önerilir.

 • Örneğin, madencilik, akaryakıt veya diğer enerji sektörlerinde çalışanlar yıllık ortalama $116,584 gibi bir maaş almaktadır. Bu oran diğer mesleklere baktığımızda $34.000 seviyesine kadar düşebiliyor.
 • Kanada'da maaşlar ortalama yıllık $57,506 - $80,392 seviyesinde.

Kanada Asgari Ücret Kaç TL?

Türkiye Cumhuriyeti'nden Kanada'ya gitmek isteyen vatandaşlarımız buradaki insanlara durumu anlatabilmek için Kanada para birimi üstünden basit bir kur hesabı yapmak istiyorlar.

Bunun için ilk olarak Kanada doları ne kadar sorusunu sormamız gerekmektedir. Güncel kur ile bir Kanada doları 23.63 TL seviyesindedir. 

Bu oranı da az önce hesapladığımız yaklaşık Kanada aylık asgari ücret ile çarptığımızda elimizde Kanada asgari ücret kaç TL sorusunun cevabını tutuyor olmaktayız. Kanada'da asgari ücret, aylık toplam 66.164 Türk Lirası'na eşit gelmektedir.

Editör: Esra Şahin