AMED TV - Üniversitelerin yaşayan diller bölümlerinden mezun olup Kürtçe seçmeli ders öğretmeni olarak ataması yapılan 46 öğretmenin branş değiştirip Türkçe’ye geçtiği iddia edildi.

Diyarbakır'da okul kütüphanesi açıldı Diyarbakır'da okul kütüphanesi açıldı

Kürtçe seçmeli dersler için kampanya yürüten öğretmen ve aktivist Hüdai Morsümbül, önce Kürtçe için atanıp daha sonra Türkçe branşlara geçen öğretmenlerin sayısını paylaştı.

Morsümbül, ““46 Kürtçe öğretmeni branş değiştirdi. Türkçe veya sosyal bilgiler öğretmeni oldular. Bu ciddi bir kayıp. Yarın için de tehlikeli. Kürtçe öğretmeni şehir merkezine gelmek veya büyük şehirlere gitmek, fazla ek ders almak vb. Nedenlerle branş değiştirmiş.” iddialarında bulundu.

2’si müdür yardımcısı oldu

12 yılda 197 Kürtçe öğretmenin atandığı bilgisini veren Morsümbül, branş değiştiren 46 Kürtçe öğretmeninden 2’sinin Bingöl’de okullarında müdür yardımcısı olduğunu belirterek, hem 6 saat Kürtçe dersi verdiklerini hem de okullarına yeni Kürtçe öğretmeni atamasını sağladıklarını söyledi. Morsümbül, diğer branş değiştiren öğretmenleri de araştırdığını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi