AMED TV - 2019 yılında Bağlar Belediyesi tarafından Basın biriminde göreve başlayan gazeteci Saffet Azbay 31 Mart seçimlerinden sonra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM) seçilen yeni yönetim tarafından basın biriminden alınıp parke taşı işine verildi.

Amed TV’ye de konuşan Saffet Azbay, “Belediyede basın biriminde çalışıyordum. Beni parke taşı işine verdiler. Ben ille de basın alanında görev verilmesinden öte yapabileceğim ve daha verimli olacağım başka alanlarda bir değerlendirme yapılabilirdi. Umarım bu anlamda Belediye yönetimi olumlu bir adım atar.” dedi.

AJet’ten Diyarbakır yolculara müjde: Rötar sorununu çözeceğiz AJet’ten Diyarbakır yolculara müjde: Rötar sorununu çözeceğiz

Bu kararda siyasi bir tutum yoktur

Konu ile ilgili Amed TV’ye konuşan Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Siraç Çelik “Belediyede anlayış olarak hizmete öncelik veriyoruz. Belediye de iş yapmayan ya da pozisyonunda iş bulunmayan bütün çalışanları hizmet edebilecekleri, hizmet alanlarına yönlendirdik. Bunda siyasi bir tutum yoktur. Bende Belediye Eş Başkanı olarak, Eş Başkan değil halkın hizmetkârıyım. Bu meselede de biz bütün müdürlüklerde yapacak işi olmayanları, hizmet için ihtiyaç olan birimlere yönlendirdik.” dedi.

Azbay'a uygulanan mobbingi kabul etmiyoruz

Saffet Azbay'ın parke taşı işine verilmesini kabul etmedikleri belirten Medya İşçileri Sendikası'da yaptığı açıklamada, "Uzun yıllardır gazetecilik yapan ve son 5 yıldır Diyarbakır Bağlar Belediyesi basın biriminde çalışan gazeteci Saffet Azbay’a uygulanan mobbingi kabul etmiyoruz. Meslektaşımıza ve mesleğimize karşı yapılan bu haksızlığı yargıya taşıyor, derhal tüm hukuki süreçleri başlatıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Sosyal medyadan duyurmuştu

İş değişikliğini sosyal medya hesabından duyuran Saffet Azbay, "Uzun yıllardır çalışıyorum. Kimse ile bir sorunum yok ama demek ki benimle sorunu olanlar varmış. Hukuksuz bir şekilde parke taşı işine verdiler. 80 güne yakın yasal izin hakkım var. Bunu istedim. Bahane üretip onu da vermediler. Amaç istifaya zorlamak, rencide etmek. Ama ben pes etmeyeceğim. Biz emeğiyle bugünlere gelen insanlarız. Bizi kimse yıldıramaz. Bundan sonra ne olur, başıma ne gelir, bana ne yaparlar bilmiyorum. Bizim Allah'tan başka kimsemiz yok. Rızkın kefili Allah'tır. Bizim için çalışmanın ayıbı yok. Takdir kamuoyunun"  ifadelerini kullandı.

Kaynak: AMED TV