AMED TV - TBMM Genel Kurulu’nda söz alan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, konuşmasında Diyarbakır’ın neden mutsuz olduğunu sıraladı. Eren, Kürt sorununda çözümsüzlük, adaletsizlik ve baskıların bu mutsuzluğun ana kaynağı olduğunu ifade ederek, “Sabah 05.00’te bir kilo et için sıraya girip saatlerce bekleyen yurttaşlarımız vardır.

Tanınmamak için havanın kararmasını bekleyip çöpten yiyecek toplayan nenelerimizin ve amcalarımızın sayısı gün geçtikte artıyor. Borç batağında birçok hane elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanıyor. Gidecek ve barınacak başka hiçbir yeri olmadığı için ağır hasarlı binalarda yaşamak zorunda kalıyor insanlar. Deprem sonrasında artan fahiş kiralar nedeniyle yoksul ailelerimiz Tır dorselerinde çadırlarda yaşıyor” dedi.


Diyarbakır deprem bölgesinden çıkarıldı

Uyuşturucu kullanımının 9 yaş altına düşen bir kentte insanların nasıl güvende ve mutlu olabileceğini soran Serhat Eren, şöyle konuştu: 

“Diyarbakır deprem bölgesinden çıkarıldı. Daha ne olması gerekirdi. Esnafların çektiği kredilerin ise faizi artırıldı. Diyarbakır halkının acısını, kayıplarını ve yaşadığı zorlukları görmezden gelmek nasıl bir adalet anlayışıdır? Radyo terapi cihazları ve radyasyon onkolojisi uzmanı sayısının yetersizliği büyük sorun olarak karşımızda duruyor. Işın tedavisi sadece tek bir kamu Hastanesinde verilebiliyor.

Hastane önünde oluşan uzun kuyruklar, randevu sistemindeki aksaklıklar, eski ve yetersiz tıbbi cihazlar sorunlar saymakla bitmiyor. Lice’de, Şenyayla’da orman kıyımları yaşanırken, diğer taraftan Dicle başta olmak üzere nehirler ve akarsular kirletiliyor birileri zengin etmek adına. Bu ayrımcılığa son vermek için daha ne kadar bekleyeceksiniz.”

Diyarbakır'da kahvehaneye silahlı saldırı Diyarbakır'da kahvehaneye silahlı saldırı

Kaynak: Haber Merkezi