AMEDTV -  Diyarbakır'da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamalara yönelik vatandaşların tepkileri yükseliyor. Şehirde yaşayanlar, ekonomik zorlukları ve geçim sıkıntılarını dile getirerek tepkilerini ortaya koyuyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, asgari ücretle ilgili yaptığı "Asgari ücret düşük değil" açıklaması, Diyarbakır'da büyük yankı uyandırdı. Vatandaşlar, yaşam koşullarının zorluğundan bahsederek tepkilerini dile getirdi.

Bir vatandaş, Diyarbakır'daki kira fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekerek, "17 bin 2 lira yetersiz çünkü Diyarbakır'da kira fiyatları bile 10 bin liradan başlıyor maalesef. Üst altı görmez. Tok açın halinden anlamaz." dedi.

I M G 20240703 W A0024

Emekli bir vatandaş ise geçim sıkıntısını şu sözlerle anlattı: "12 bin liraya mahkum ettiler bizi. Bayram geldi torunlarıma harçlık bile veremedim. Bunların hayatları yalan. Dün çocuğumun doğum günüydü. Normal bir hediye almak istedim fakat 2 bin liraya alamadım. 13 bin liraya nasıl alayım. Tok açın halinden anlamaz. Bugün istatistik verilerine göre en mutsuz il Diyarbakır. Peki Diyarbakır neden mutsuz? Çünkü gelecek göremiyoruz. Elektriğe yüzde 38 zam yaptılar fakat asgariye bir lira zam gelmedi. Bir ayran içemiyorum. Ayran 20 lira olmuş. Ne olacak bilmiyoruz."

Kayapınar'da öğretmen cinayetinde 4 tutuklama Kayapınar'da öğretmen cinayetinde 4 tutuklama

I M G 20240703 W A0025

Bir diğer vatandaş da asgari ücretin yetersizliğini şu şekilde ifade etti: "Asgari yüksek diyorlar fakat buradan İstanbul'a gidip gelmem sadece 5 bin liraya mal oluyor. Yani şehir değiştirmek benim maaşımın yüzde 30'una tekabül ediyor. Bir buzdolabı maalesef 60 bin lira. Asgari ücretli yemeden içmeden 4 ay çalışıp bir buzdolabı alması gerekiyor. Böyle bir şey olur mu?" Bu tepkiler, Diyarbakır'daki vatandaşların asgari ücretle ilgili endişelerini ve ekonomik zorluklarını açıkça gözler önüne seriyor.

Kaynak: Amedtimes