AMED TV - Diyarbakır'da ortaokul öğrencileri, yaz tatillerini turistlere rehberlik yaparak ve yabancı dil becerilerini geliştirerek geçiriyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Programı" kapsamında, Şehit Halit Gülser Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu pilot okul olarak belirlendi.

Okulda haftada 18 saat İngilizce eğitimi alan öğrencilerden 10'u, kentteki tarihi mekanları İngilizce tanıtmak için özel olarak eğitildi. Yaz tatilinde, öğretmenleri Kübra Birgül ve Hatice Öztoprak eşliğinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi surlar, İçkale Müze kompleksi, Ulu Cami, Ongözlü Köprü ve Hasanpaşa Hanı gibi önemli kültürel ve tarihi mekanlarda haftada bir gün üç saat boyunca yabancı turistleri karşılayan öğrenciler, İngilizce dil pratiği yaparak kültürel değerleri tanıtıyorlar.

Amedtimes3

Diyarbakır’da hayvanseverlerden kanlı yasa tasarısına büyük tepki Diyarbakır’da hayvanseverlerden kanlı yasa tasarısına büyük tepki

‘Öğrencilerimiz önemli tarihi yerlerimizi İngilizce olarak turistlerimize anlatıyorlar’

Öğrencilerin Diyarbakır'ın tarihi mekanlarını İngilizce anlatmaları için de proje hazırladıklarını ifade eden Birgül, "Öğrencilerimiz önemli tarihi yerlerimizi İngilizce olarak turistlerimize anlatıyorlar. Son derece heyecanlılar. İlk etapta İngilizce bilgilerine çok fazla güvenmiyorlardı ama anlatabildiklerini, aldıkları İngilizce eğitiminin gerçek hayatta faydasını gördükçe öz güvenleri arttı. Şimdi daha da istekliler" dedi.

İngilizce öğretmeni Kübra Birgül, öğrencilere yoğun bir İngilizce eğitimi verdiklerini ve tarihi mekanları İngilizce anlatmaları için projeler hazırladıklarını belirtti. Birgül, öğrencilerin İngilizce bilgilerine olan güvenlerinin arttığını ve bu uygulamanın onların dil becerilerini gerçek hayatta kullanma fırsatı sağladığını dile getirdi.

11 yaşındaki öğrenci Zeynep Öztoprak, turistlere Ongözlü Köprü'yü tanıtmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, okuldaki İngilizce eğitiminin kendilerine bu tür fırsatlar sunmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Diğer bir öğrenci Zehra Demir ise tarihi surları tanıtmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, herkesi Diyarbakır'ı ziyaret etmeye davet etti.

Kaynak: AA