AMED TV - Diyarbakır’da ermeni kiliselerinden Surp Sarkis kilisesinin restorasyonu başladı. Duayı Ermeni Patriği Sahak Maşalyan okudu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Ali Paşa Mahallesi’nde bulunan ve 508 yıllık bir tarihe sahip olan Surp Sarkis Ermeni Kilisesi restore edilecek. Restorasyon için Türkiye Kültür Bakanlığı 5 milyon TL hibe etti. Restorasyona 2 milyon dolar harcanacağı tahmin ediliyor.

DBP: Yürütülen politikalar çözüm değil DBP: Yürütülen politikalar çözüm değil

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yayınlanan genelge ile zanaat okulu olarak da işlev gören Surp Sarkis kilisesi 1915 yılından bu yana sahipsizdi. Kentin önemli tescilli yapılarından olan kilise harabeye dönse de tarihi sütunları ile ayakta kalmayı başarabilen nadir eserlerden biri.

Tarihi kilisenin onarımı ve restorasyonu çalışmaları başladı. Kilise restorasyonu öncesi Ermeni Patriği Sahak Maşalyan’ın katılımıyla dua edildi. Duaya Maşalyan’ın yanı sıra ermeni cemaati temsilcileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Doğan Hatun ve Sur Belediyesi Eşbaşkanı Gulan Fatma Önkol da katıldı. Tarihi kilisenin restorasyonu için yardım çağrısında bulunan Maşalyan, kilisenin kentin önemli tarihi eserleri arasında yer aldığını belirterek, sahiplenilmesini istedi.

Kaynak: Haber Merkezi