AMED -Diyarbakır’da, 8 yıl önce kayyım tarafından işlerine son verilen ve mahkeme kararlarına rağmen geri alınmayan 100 işçi için işlerine geri dönme müjdesi Kayapınar'dan geldi.

2016'da Merkez Kayapınar ilçesinde çalışırken, belediyeye atanan ilk kayyım döneminde işlerine son verilen 100 kişi için umut ışığı doğdu. Ancak, Diyarbakır'da İdare Mahkemelerinde kazandıkları davalarına rağmen işlerine iade edilmeyen bu kişiler, 31 Mart seçimlerinden sonra DEM Partili yönetimin gelmesiyle yeniden umutlanıyor. Yarın, bir komisyon tarafından mülakata alınacaklar.

Diyarbakır dâhil 14 ilde operasyon Diyarbakır dâhil 14 ilde operasyon

Kayapınar Belediyesi eş Başkanı Cengiz Dündar, ellerinde mahkeme kararı olmasına rağmen işlerine iade edilmeyenler için yarın yasal mavzuat çerçevesinde bir mülakat sınavı yapacaklarını söyledi. Dündar, mülakat için gerekli prosedürleri yerine getirdiklerini, komisyonda Valilikten bir temsilcisinin olması için yazı yazdıklarını da belirterek, şöyle konuştu:

“Bütün arkadaşlarımızın haklarını vereceğiz" 

“Bu arkadaşlarımız, 8 yıldır ellerindeki mahkeme kararlarına rağmen işlerine geri alınmıyordu. Bizde ellerindeki mahkeme kararına rağmen işlerine iade edilen bu arkadaşların haklarını teslim etmek için yine yasal çerçevede bir çalışma başlattık. Mülakatı geçenler yeniden işlerine dönecek. Geçmeyen ve haklarını alamayanlarında hakları ödenecektir.”

“Mülakat sınavına girmeyen hakkını kaybedecektir"

Kayapınar Belediyesinin mülakat sınavı için verdiği ve 100 işçinin adının bulunduğu duyuruda, “Her hangi bir sebeple mülakat sınavına katılmayan kişiler Kayapınar Belediyesi Personel A.Ş bünyesinde işçi statüsünde geçiş hakkını kaybedecektir” denildi.

Kaynak: CEGA