AMED TV - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının tamamının kapatıldığını duyurdu. Geçen yıl 1308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. YÖK, bu programların kapatılmasına rağmen toplam kontenjanın korunduğunu açıkladı.

Özvar, devlet üniversitelerinde program kalitesini artırmak amacıyla alınan bu kararın, belki de en önemli adımlardan biri olduğunu belirtti. Aynı dönüşümün vakıf üniversitelerinde de gerçekleştirilmesi planlanıyor. Vakıf üniversitelerinin de geleceğe yönelik planlamalarını buna göre yapmaları istendi.

Diyarbakır’daki yangına yönelik hazırlanan rapor yayımlandı Diyarbakır’daki yangına yönelik hazırlanan rapor yayımlandı

80 bin öğrencinin yerleştiği ikinci öğretim programları kapatıldı

Geçen yıl yaklaşık 80 bin öğrencinin yerleştiği 1308 ikinci öğretim programı kapatıldı. Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimler gibi bazı programlarda kontenjanların azaltılması kararı da alındı.

Kontenjanlar korundu

Programların dönüştürülürken devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam kontenjanın korunduğu açıklayan YÖK, "Kapatılan programların kontenjanları açılan istihdam odaklı yeni programlara tanınarak yaklaşık bir milyon kontenjanın tamamı muhafaza edildi. Sonuç olarak geçen yıla göre toplam kontenjan sayısında her hangi bir düşüş olmadı." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi