AMED TV - 15 kişinin öldüğü yangın sonrası Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş başkanı Serra Bucak, kentteki itfaiyenin durumu hakkında bilgi verdi.

İddia: Yangın çıkaran orman memuru yakalandı İddia: Yangın çıkaran orman memuru yakalandı

 

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri sınırında 20 Haziran gecesi çıkan yangında 15 kişi yaşamını yitirdi. Yangına ilk müdahale Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Mahalle sakinlerinin helikopterle müdahale edilmesine dair çağrıları ise yangın söndükten sonra karşılık buldu. 31 Mart’ta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Serra Bucak, kentteki son durum ile belediyenin itfaiye biriminin durumuna dair konuştu. Sekiz yıllık kayyım döneminde itfaiyeye hiç yatırım yapılmadığını belirten Bucak, "en az 15 yıllık itfaiye araçlarımız var" dedi.

Günde 80 yangın ihbarı

Bucak, 20 Haziran sonrasında yoğun yangın ihbarları almaya başladıklarını söyledi. 23 Haziran’da 284 yangın ihbarının yapıldığını aktaran Bucak, “Takip eden günlerde ise ortalama günlük 80 civarı yangın ihbarı alıyoruz. Pek çoğu da tarla, anız ya da yıldırım çarpmasından kaynaklı ihbarlar. 23 Haziran’da Karacağ'ın Ovabağ bölgesinde taşlık ve ormanlık alanda yangın çıktı. Bu da diğer yangın gibi olabilirdi ancak hemen helikopterle havadan söndürme gerçekleşebildi” diye belirtti.

59 araç ve 298 itfaiye personeli var

Var olan durumla yoğunluğa yetişmenin mümkün olmadığını dile getiren Bucak, “Bu da canımızı çok acıtıyor. Devraldığımız itfaiye biriminin teknik personel ve envanter durumu iç açıcı değil. Geniş bir alana hizmet götüren Diyarbakır gibi büyükşehirde itfaiye, yaklaşık 298 personelle hizmet veriyor. Oysa sayının 500’ün üzerinde olması gerekirdi. 59 aracımız var ve bunların hepsi merdivenli araç değil. Kurtarma arasözleri var, öncü araçlar, su tankerleri var. Çok maksatlı kurtarma araçları var, bunların toplam sayıları 59’dur. Dolayısıyla sayı ve personelin bu kadar az oluşu bu büyük çaptaki yangınlara ve bu kadar geniş coğrafyaya maalesef yetecek pozisyonda değil. Dış ilçelerimizde de koordinasyon merkezlerimiz ve itfaiye birimlerimiz var. Çınar, Bismil ve diğer dış ilçelerimizde olmak üzere ama merkezdeki sayımızı da artırmamız gerekiyor. Hem araç hem envanter hem de itfaiyelerin yangına karşı kullanacağı korunaklı yüksek kaliteli giysi, eldiven, kask ve telsizler noktasında ciddi eksiklikler var. 8 Nisan’da mazbatayı aldıktan sonra ilk tespit ettiğimiz birimlerin arasında itfaiye yer alıyor. Çünkü doğrudan hayat kurtarmakla ilgili kurulmuş, hızlıca can ve mal kurtarma sorumluluğu var”

'İki merdivenli araç mevcut'

Kayyımın sekiz yıllık döneminde itfaiye birimine hiçbir yatırımın olmadığını söyleyen Bucak, şunları belirtti:

“En az 15 yıllık itfaiye araçlarımız var. İki tane merdivenli itfaiye aracımız var. Bir tanesi 50 biri 40 küsur metre. Bunlardan bir tanesi 2015’te Almanya’dan hibe edilen itfaiye aracı, diğeri de öncesinden alınmış bir araç. 2016-2024 yılları arasına baktığımızda ne merdivenli araç ne de farklı bir yatırım yapılmamış. İtfaiyenin 2022 yılı bütçesinden 8 milyon 600 bin TL’nin başka birime aktarıldığını görüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada ciddi yoksunluklar ve eksiklikler çekiyoruz. 20 Haziran’da yaşadığımız yangınlarda bize gösterdi ki bir an evvel ivedilikle araç ihalelerini yapıp, telsizlerinden giysilerimize kadar ciddi ekipman desteği ile bu yazı en iyi şekilde örgütleyebilmektir. Çalışmalarımıza başlayacağız.”

‘Afet bölgesi ilan edilsin’

Diyarbakır ve Mardin sınırında yangının çıktığı ilk andan itibaren bölgede olduklarını ve koordineli bir şekilde yaraları sarmaya çalıştıklarını vurgulayan Bucak, “Bundan sonra halkımızın yanında durmaya devam edeceğiz. Onları yalnız bırakmayacağız. Köylerde yaşayan çocuklar var. Hem çocuk komisyonları hem de çocuk alanında yer alan derneklerimiz, sosyal hizmetler başkanlığımızla birlikte psiko-sosyal destek çalışmalarına başladı. Belediyenin imkanları ölçüsünde dayanışmayı büyüterek bir arada olmaya ve bu yaraları sarmaya devam edeceğiz. Ancak bu tek başına yeterli olmayacaktır. İlk günden ‘burası afet bölgesi ilan edilsin’ çağrısı yapıyoruz. Bir an önce çiftçilerin ve yangından zarar görmüş halkımızın zararlarını karşılayacak bir fon oluşturulması, hasar tespit çalışmalarından sonra gerekli ödemelerin ve maddi desteklerin hemen yapılması gerekiyor. Belediye olarak ne gerekiyorsa yerelde destekleri sunmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı