Türkiye'nin Netflix'i olarak da tanımlayabileceğimiz interaktif yayın platformu BluTV, özellikle en kaliteli yabancı dizileri Türk izleyicisiyle buluşturmasıyla biliniyor. Ancak bunun yanı sıra BluTV'nin nispeten düşük bütçeli yerli yapımlara da oldukça destek verdiğini ve bu konuda yer yer Netflix'in de önüne geçtiği söylenebilir. Blu TV dizileri her geçen gün izleyici sayısını arttırmaya devam ediyor.

Son dönemde Prens dizisiyle rüştünü bir kez daha ispatlayan BluTV en iyi dizileri bizlerle buluşturmaya devam edecek gibi görünüyor. Prens dizisinin başarısı, diğer yerli yapımları da teşvik edecek, rekabet ortamının kaliteyi arttırmasıyla karşımıza umuyoruz ki çok daha iyi yerli diziler çıkacak.

Blu TV Dizileri: Hala İzlemediyseniz Bu 10 Yerli Diziye Bayılacaksınız!

Blu TV dizi ve film izleme platformunda birçok yerli yapım var. Çok kez platforma girmiş ve ne izleyeceğinizi bilmeden çıkmış olabilirsiniz. İşte hafta sonu izleyip bitirebileceğiniz yerli Blu Tv dizileri:

  • Sıfır Bir (2016-2019)
  • Doğu (2021-)
  • Prens (2023-)
  • Çıplak (2020-2022)
  • Sokağın Çocukları (2020-2024)
  • Kıyma (2022-)
  • Alef (2020-2022)
  • Masum (2017)
  • Saygı (2020-2021)
  • Bartu Ben (2018)

Biz de bu yazımızda en iyi Blu TV dizileri hangileri şeklinde bir liste ile karşınızdayız. Baştan belirtelim, bu yazımızda yalnızca yerli Blu TV dizileri yer alacak. Yabancı Blu TV dizi önerileri sonraki yazılarımızda sizlerle. İyi okumalar!

1. Sıfır Bir (2016-2019)

Blu Tv Dizileri Yerli (1)

Sıfır Bir ilk Türk internet dizilerinden biri ve halen en iyi BluTV Türk dizileri arasında gösteriliyor. Bunun sebebiyse hiç şüphesiz ki dizinin oldukça önemli bir yapım hikayesine sahip olması.

Çekimleri amatör olarak başlayan dizinin amacı, Adana mahalle hayatını, çeteleşmeyi, suç dünyasını ve arka mahallelerde yaşananları insanlarla buluşturmaktı. İlk iki sezon YouTube üstünden yayınlandı. Çekimler amatör olarak gerçekleştirildiği için bölümler nispeten kısaydı ve belli yerlerde ses kalitesi oldukça düşebiliyordu.

Dizi bu amatörlüğünün de etkisiyle büyük başarıya ulaştı, bunun üzerine BluTV dizinin haklarını satın alarak daha profesyonel bir ortamda devam edebilme şansı tanıdı. 3, 4, 5 ve 6. sezonlar BluTV bünyesinde çekildi.

Başrolünde kariyerlerine amatör olarak başlayan Savaş Satış, Özgür Meriç, Cihangir Ceyhan ve Burak Şafak'ın yer aldığı Sıfır Bir, bünyesinden birazdan bahsedeceğimiz Sokağın Çocukları ve Kıyma isimli iki dizi daha çıkarttı.

2. Doğu (2021-Devam Ediyor)

Blu Tv Dizileri (X9)

2010'larda internette yayınladığı videolarla ismini duyduğumuz Doğu Demirkol, zaman içinde gereken eğitimleri alarak kendisini bir oyuncu olarak da kanıtladı. Öyle ki, Nuri Bilge Ceylan'ın filmi olan Ahlat Ağacı'nda bile oynadı.

Asıl işi komedi olan Doğu Demirkol'un en iyi işi ise BluTV'de yayınlanan ve kendi adını taşıyan Doğu dizisi. BluTV en iyi diziler listelerinde sık sık gösterilen Doğu'yu "sınıfsal bir komedi" olarak tanımlayabiliriz.

Neden derseniz cevabı çok basit; Doğu Demirkol bu dizide muhafazakar bir anne ile ateist bir baba arasında geçen kendi çocukluğunu anlatıyor. Yaşadığı kimlik karmaşasından ise komedi yoluyla çıkmaya çalışıyor.

Yer yer keskin esprileri, yer yer göndermeleri ile Gibi dizisi misali kendisine internette yer edinen Doğu dizisi, BluTV'de hangi diziler var diye soran bir arkadaşa verilebilecek cevaplardan. Dizinin ikinci sezonu da kısa süre önce yayına girdi.

3. Prens (2023-Devam Ediyor)

Blu Tv Dizileri (8)

Yazımızın ilk paragraflarında da bahsettiğimiz üzere şu anda en ünlü BluTV dizisi hiç şüphesiz ki Prens. Bu konumunu da pek çok faktörden dolayı pekala hak ediyor.

Instagram'da Giray Altınok tarafından yayınlanan bir skeç serisinden uyarlanan ve ilk başta çeşitli platformlarca reddedilen dizi, sonrasında BluTV'nin ilgisini çekti ve güçlü bir oyuncu kadrosuyla yayına alındı.

Tarihi komedi olarak tanımlayabileceğimiz Prens dizisi, gerek tarihi olayları sembolik bir dille ele almasından, gerek esprilerinin vuruculuğundan, gerek de Giray Altınok'un kaleminden ötürü çok sevildi.

Başrolünde yaratıcı Giray Altınok'un yanı sıra Yılmaz Gruda, Ceyda Düvenci, Serdar Orçin, Hüseyin Avni Danyal gibi önemli oyuncuların bulunduğu Prens, en iyi BluTV komedi dizileri arasında gösterilmeli.

4. Çıplak (2020-2022)

Blu Tv Dizileri (7)

Bu dizi ilk çıktığında oldukça tepki çekmişti ve halen de tepkilerin odağında kalmaya devam ediyor, nitekim Türk televizyonlarının uzun yıllardır gördüğü en açık yapımlardan birisi.

Hayatını hayat kadınlığı yaparak kazanan Eylül isimli genç bir kızın hayatını anlatan Çıplak dizisi, ahlaki duvarların yer almadığı ve insanın içindekileri rahatsız edici bir dille anlatan bir dizi.

Dizinin başrol oyuncularından Mert Ramazan Demir, buradaki performansı sonrası beğeni toplayacak ve daha sonrasında Star TV'nin sevilen dizisi Yalı Çapkını'nda Ferit karakteriyle başrolü kapacaktı. 

5. Sokağın Çocukları (2020-2024)

Blu Tv Dizileri (6)

Sıfır Bir dizisi gibi bir mahalle ve suç dizisi olarak tanımlayabileceğimiz Sokağın Çocukları, dramatik bir son ile biten Sıfır Bir'den sadece bir yıl sonra yayın hayatına başladı.

Sıfır Bir Yapımcılık-BluTV ortaklığıyla hayata geçen dizinin çekimleri Adana, Mersin, Konya, Hatay ve İstanbul'da gerçekleştirildi. Karakterler her sezonda farklı şehirlerde kendilerini gösterdiler, yeni hayatlar kurdular.

Sıfır Bir'den tanıdığımız Gökhan Diğcibaşı, İrfan Ballı ve Burak Şahin gibi oyuncuları kadroda barındıran Sokağın Çocukları yaklaşık üç ay önce final yaptı.

Sokağın Çocukları, BluTV yerli dizileri arasında en öne çıkanlardan biri. Suç dizilerini sevenler için de oldukça ideal bir adres diyebiliriz.

Türkçenin Kürtçeden Aldığı Kelimeler Nelerdir? İşte Kürtçe Kökenli Türkçe Kelimeler Türkçenin Kürtçeden Aldığı Kelimeler Nelerdir? İşte Kürtçe Kökenli Türkçe Kelimeler

6. Kıyma (2022-Devam Ediyor)

Blu Tv Dizileri Yerli (2)

Bir diğer Sıfır Bir Yapımcılık-BluTV ortak dizisiyle karşı karşıyayız. Bu kez karşımızda komedi unsurlarını daha sık barındıran bir dizi var, ama elbette suç dünyasının içinden bir dizi.

Yeni bir hayat için Adana'dan İstanbul'a gelen ve seyyar kebapçı açarak hayatlarını kazanmaya çalışan üç arkadaşın hikayesini anlatan Kıyma, diğer iki dizi olan Sıfır Bir ve Sokağın Çocukları gibi başarılı oldu denebilir.

Dizinin başrollerinde diğer dizilerden tanıdığımız İrfan Ballı, Cengiz Yurdutek ve Salih İnci gibi oyuncular yer alıyor. Dizinin ilk üç sezonu Blu TV dizileri izle ekranlarından ulaşılabilir durumda, dördüncü sezon da yakında gelecek.

7.  Alef (2020-2022)

Blu Tv Dizileri (5)

Blu TV dizileri Türk pazarına hitap eden, ancak bir yandan da yurtdışındaki yenilikleri de takip eden, bu yenilikleri de çekim olsun, senaryo olsun, konu olsun dizilere uyarlayan diziler.

Alef bu durumun en büyük örneklerinden biri. Dünyanın en önemli dizi kanallarından FX ile BluTV'nin ortak yapımı olan dizi, ilk Türk mistik polisiye dizisi olarak anılıyor.

İstanbul Boğazı'nda bulunan bir cesedin araştırılmasıyla başlayan dizi, ana karakterlerimiz Komiser Settar ve Komiser Kemal'i İstanbul'un ruhani dünyasına götürüyor. Şehrin gizemlerini bir bir keşfeden ikili, bir yandan da peşlerindeki hayaletlerle uğraşıyor.

Yönetmenliğini başarılı isimlerden Emin Alper'in yaptığı, başrolünde Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Hande Soral ve Ercan Kesal gibi isimleri barındıran Alef, yapımcısı BluTV en iyi dizi kategorisinde ödül verse bu ödüle aday olabilecek bir dizi.

8.      Masum (2017)

Blu Tv Dizileri (4)

Masum dizisi BluTV ismini bir yapımcı olarak ilk kez bizlere duyuran dizi. Arkasını güçlü bir oyuncu kadrosuna dayandıran polisiye dizisi olarak tanımlayabileceğimiz Masum, Türkiye'de internet dizisi devrini de açan dizilerden birisi.

Başrolünde usta oyuncu Haluk Bilginer'in yanı sıra Leyla ile Mecnun'dan tanıdığımız Ali Atay ve Serkan Keskin gibi dizilerin yer aldığı Masum, kıyı kasabasında yaşayan bir çiftin sakladığı sırların bir bir açığa çıkmasını anlatıyor.

Masum, en iyi BluTV Türk dizileri arasında sağlam bir yere sahip.

9.      Saygı (2020-2021)

Blu Tv Dizileri (3)

Saygı, BluTV bünyesinde yayınlanan bir “yan dizi”, ya da yabancı tabiriyle bir “spin-off” dizisi. Nitekim dizi, Behzat Ç dizisinin en sevilen kötü adamlarından Ercüment Çözer’i konu ediniyor.

Nejat İşler’in canlandırdığı Ercüment Çözer karakterinin iki genç ismin intikam hikayesine yardım etmesini anlatan dizide Behzat Ç evreninin kötü adamını net bir şekilde tanıyabiliyoruz.

Yeni sezonunun gelip gelmeyeceğini henüz bilmediğimiz Saygı, BluTV Türk dizi önerileri arasında yer alması gerekenlerden biri.

10. Bartu Ben (2018)

Blu Tv Dizileri (2)

Yazımızı Blu TV dizileri arasında ilk komedi dizisi olma unvanını taşıyan Bartu Ben ile kapatıyoruz. Yalan Dünya dizisinin Orçun’u, Büyük Ev Ablukada grubunun sesi olarak tanıdığımız Bartu Küçükçağlayan var başrolde.

Eski ününü kaybetmiş ve artık ucuz yapımlarda oynayarak para kazanma derdine düşmüş bir oyuncuyu ele alan Bartu Ben, yerli BoJack Horseman olarak da adlandırılmaktaydı.

Sanat camiasının bariz bir sorununu komedi vasıtasıyla dile getiren Bartu Ben, tek sezon ve on bölümde son bulmasına rağmen halen en iyi Blu TV dizileri arasında.