AMED TV -  Bismil Serçeler köyünde 15 Haziran 2023'te 9 kişinin öldüğü Taş ve Alyamaç aileleri arasındaki kan davasının sona ermesi için, devreye giren Bismil Kanaat önderlerin "barış elçileri"yaptıkları görüşmelerle taraflar arasında husumeti sonlandırmak için tarafları ikna etmeyi başardı.

 Bismil İlçesi’ne bağlı Serçeler Mahallesi’nde 15 Haziran 2023’te Taş ve Alyamaç aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle kavga çıkmış, silahların kullandığı kavgada 9 kişi yaşamını yitirmişti. Olayda, Taş ailesinden Orhan Taş, Serhat Taş, Halil Taş ve Mehmet Can Taş ile Alyamaç ailesinden Mehmet Emin Alyamaç, Selim Alyamaç, Muhammed Alyamaç, Yunus Alyamaç ve Ömer Alyamaç hayatını kaybetti, Ahmet Alyamaç ve M.A. ise yaralanmıştı.

Diyarbakır'da mezarlıklar doldu taştı Diyarbakır'da mezarlıklar doldu taştı

Barış yemeği yarın

Taş ve Alyamaç aileleri arasında geçen yılın Haziran ayında başlayan husumetin sonuçlanması için yarın saat 14.00'da Bismil’de düzenlenecek “barış yemeğine” Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Garnizon Komutanı, Bismil Kaymakamı ile siyasi parti temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi