Diyarbakır’da tek motorlu uçak gökyüzünde süzüldü! Diyarbakır’da tek motorlu uçak gökyüzünde süzüldü!

AMED TV - Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel altın fiyatlarının şu an dipte olduğunu belirterek gram altın fiyatlarının yılsonuna kadar 5 bin lira seviyelerine kadar çıkabileceğini ifade etti.

Amed Times’a konuşan Yüksel “Altının gram fiyatının şu anda 3500 lira olması gerekiyordu fakat devletin politikalarından dolayı durgun. Bizim tahminlerimize göre altın yılsonuna kadar 4 bin ile 5 bin lirayı görebilir. Faiz politikalarından dolayı şu an bu fiyatta satılıyor. Altın güvenilir liman. Altına yüzyıllardır insanlar güvenilir. Borçlu olan borcunu alsın. Altın düşer diyenler böyle bir beklentiye girmesin.” dedi.

Altın konusunda en dürüst şehir Diyarbakır

Yüksel ayrıca altın konusunda Diyarbakır’da dürüst bir ticaret yapıldığını belirterek şunları aktardı.

“Bu alanda büyük bir mücadele verildi. Sektörümüzde diğer alanlarda sağlam ve dürüst bir ticaret yapılıyor. Düşük ayarlı ürünleri sıfırlama noktasına getirdik ve şu anda herkes güvenle alışveriş yapabiliyor. Altın konusunda elde edilen bu başarı bizi memnun ediyor. Türkiye’de en düzgün şehir olduk diyebiliriz. Vatandaşı bilinçlerdik.”

Düğün sezonu geldi rağbet arttı

Başkan Yüksel, düğün sezonunun başlaması ile beraber altına rağbetinde arttığını ifade ederek “Yaz geldi, düğün sezonu başladı diyebiliriz. Güneydoğu'da özellikle çocuklarını evlendirme zamanı geldiğinde altın talebi artıyor, bu nedenle yüklü miktarda alınıp satılıyor. Sezon tam anlamıyla başladı ama şu anda işler sakin ilerliyor. Esnafımız, düzgün alışverişler yapılması umuduyla bekliyor. Her yıla rağmen bu yıl oldukça sakin geçiyor, ancak arpaların kalkmasından sonra piyasaların hareketleneceğini düşünüyoruz. Diyarbakır’a has olan ürünlerimiz mevcut. Diyarbakır hasırı gibi. Diyarbakır’da bu yüzden talep yüksek ve komşu illere de satıyoruz.” şeklinde konuştu

 Diyarbakır ekonomisi yangından zarar görecek

Yüksel son olarak Çınar’daki yangın felaketinden sonra şehrin ekonomik olarak zorlanacağını belirterek şunları aktardı.

“Bizim yöremizin maalesef fazla bir gelir kaynağı yok. Buğday ve mercimek ile geçinmeye çalışıyoruz. Maalesef geçen hafta çıkan yangında insanlarımız maddi ve manevi zarar gördü. Diyarbakır ekonomisi bundan zarar görecek. İnşallah böyle felaketler bir daha yaşanmaz.”

Kaynak: AMED TIMES