AMED TV - Sokak hayvanları son dönemde siyasetin başlıca gündem maddesi olurken, sokak hayvanları taslağı Meclis'e ulaştı. Yasa taslağının en çok tartışılan maddesi ise sokak köpeklerinin uyutulmasının önünü açması oldu. Buna göre; sahipsiz sokak köpekleri belirli şartların oluşması halinde uyutulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile AK Parti'nin hazırladığı sokak hayvanları tasarısı tartışmaları da beraberinde getirdi. Başıboş köpeklerin kısırlaştırılması ve iğne ile uyutulması seçeneklerin yer alması beklenen tasarı mecliste görüşülecek.

Sokak hayvanları uyutulacak mı?

Sokak hayvanları tasarısında köpeklerin toplanma süreci, bakımlarının yapılması, kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda teşvik sağlanmasıyla ilgili maddelerin yanı sıra sahiplenilmeyen hayvanların uyutulması ve buna ilişkin uygulamaların da yer alması bekleniyor. 

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı

Sokak hayvanları yasası maddeleri neler?

Taslakta yer alan maddelerin bazıları şu şekilde:

Sokak hayvanlarını sahiplendirme: Belediyeler, barınaklardaki köpeklerin fotoğraflarını sahiplendirme ilanı olarak yayınlayacak.

Sahiplendirme için süre verilecek: Barınaktaki köpeklerin ilanının yayınlanmasının ardından sahiplenilmesi için 30 gün süre verilecek.

Sokak hayvanlarını uyutma: Sahiplendirme süresi içinde, sahiplendirilemeyen köpekler acısız bir şekilde uyutulacak.

Barınak kapasitesi: Köpeklerin uyutulması ardından barınaklara yeni köpekler alınacak.

Sahiplendirilen köpeklere çip takılacak: Sahiplendirilen köpeklere çip takılarak, sahibinin köpeğe karşı sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek.

Sokak hayvanları taslağı Meclis’te

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AK Parti Grup Toplantısı'nda sokak hayvanlarına ilişkin çalışmaya ilişkin soruları yanıtladı.

Tunç, hayvanlarla ilgili yasal düzenlemeye ilişkin soru üzerine bu konuda Tarım ve Orman; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği; İçişleri ile Adalet bakanlıklarının çalıştığını belirtti.

"Orta yol bulunmalı" 

Çalışmaya değinen Tunç, belediye ve bazı kurumlara görev düşeceğini ifade etti. "Burada dengeyi iyi korumamız lazım" diyen Tunç, şöyle devam etti:

- Hem hayvanlarımızı koruyalım, ama insan sağlığını tehdit edecek durumu da ortadan kaldırmaya yönelik bir orta yol bulunması  gerekecek.

Çalışmanın ne zaman Meclis'e sevk edileceği sorulan Tunç "Meclis grubumuzda taslak gönderildi. O vekillerimizin değerlendirmesine mahsus bir durum" yanıtını verdi. 

Tunç taslakta 'uyutma' olup olmadığına yönelik soruya da "Bunlar Meclis'te tartışılacak konular. Nasıl bir çözüm bulunacak bunu hep beraber göreceğiz" karşılığını verdi.  

Sokak hayvanları yasası kabul edildi mi, ne zaman çıkacak?

Sokak köpeklerinin uyutulmasıyla ilgili yasa tasarısı henüz Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilmedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, "Bu sorun etkili bir şekilde çözülecek. Muhtemelen, Meclis tatile girmeden yeni yasayı göreceğiz. İktidarı ve muhalefetiyle sorun alanı olarak görülen sokak hayvanları meselesinde irademiz tamdır." açıklamasında bulundu. 

Anayasa’nın 93’üncü, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 5’inci maddelerine göre, 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü Meclis'in tatile girmesi gerekiyor. Yasanın Haziran ayı içerisinde kabul edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi