AMED TV - ASELSAN'ın Heartline OED cihazı, ani kalp durmalarında elektroşokla hayata döndürüyor. Şimdiye kadar 10 bin merkezde kurulan cihaz, 15 kişiyi hayata bağladı.

ASELSAN, savunma sanayisindeki deneyimini sivil alanlara da taşıyarak önemli projelere imza atıyor. 2010'lu yılların başından itibaren sağlık sistemlerine yönelik çalışmalar yürüten ASELSAN, yerli ve milli cihazlar geliştirerek sağlık altyapısını güçlendiriyor.

ASELSAN'ın Ulaşım, Güvenlik, Enerji, Otomasyon ve Sağlık Sistemleri Sektör Başkanlığı bünyesinde geliştirilen medikal cihazlar, görüntüleme sistemleri ve dijital sağlık çözümleri, hizmet kalitesini artırarak ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Bu çalışmalar kapsamında, ani kalp durmalarında hastaların elektroşokla hayata döndürülmesine imkan veren otomatik eksternal defibrilatör (OED) cihazı, 2021 yılında piyasaya sunuldu.

Zerzevan Kalesi’nde yıldız yağmuru Zerzevan Kalesi’nde yıldız yağmuru

ASELSAN Heartline OED, yurt içi ve dışında yaklaşık 10 bin merkeze yerleştirilerek bugüne kadar 15 kişinin hayatını kurtardı. Manuel harici defibrilatör cihazı geliştirme projesi kapsamında, uzman tıp personeli için geliştirilen ilk masa üstü prototipler de başarıyla doğrulandı.

Kaynak: AA